Jeśli zostanie dobrze wyceniony, to może być hitem. Test zegarka Realme Watch 3 Pro

Daniel Maikowski
Realme Watch 3 Pro to rozbudowana wersja zegarka Realme Watch 3. Póki co, nie znamy ceny tego urządzenia, ale jeśli będzie kosztować mniej niż 500 zł, to zapowiada się na jeden z najlepiej wycenionych budżetowych smartwatchów na rynku.

Miałem okazję testować Realme Watch 3 Pro przez kilka ostatnich tygodni. Oto 6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat tego urządzenia. 

Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

1) Design nawiązuje do Apple Watcha

Pod względem designu Realme Watch 3 Pro inspiruje się Apple Watchem. Na tyle mocno, że podczas testów część znajomych pytała mnie o to, którą wersję popularnego zegarka Apple noszę aktualnie na nadgarstku. Czy to źle, czy też dobrze? Nie mnie oceniać. 

Koperta zegarka została wykonana z tworzywa sztucznego, które sprawia jednak wrażenie solidnego oraz odpornego na zarysowania i przetarcia. Kopertę okala ramka w kolorze srebrnym bądź też czarnym, na której umieszczono fizyczny przycisk do obsługi podstawowych funkcji zegarka.

Na przeciwległej krawędzi ramki znajduje się natomiast wbudowany głośnik i mikrofon, za pomocą których możemy prowadzić rozmowy głosowe - tej funkcji w większości budżetowych zegarków nie znajdziemy, a może okazać się bardzo przydatna.

Realme Watch 3 ProRealme Watch 3 Pro fot. DM

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest też jego waga. To zaledwie 40 gramów - i to razem z opaską. Ta została wykonana z elastycznego tworzywa, które dobrze "leży" na nadgarstku i nie powoduje żadnych podrażnień skóry - nawet przy dłuższym noszeniu. 

Realme Watch 3 Pro dysponuje normą IP68. Oznacza to, że zegarek możemy zanurzyć w wodzie np. podczas mycia rąk, a nawet wziąć krótki prysznic bez ściągania go z nadgarstka. Nie ryzykowałbym jednak zabierania go na pływalnie, a tym bardziej kąpania się z nim w morzu czy jeziorze.

Realme Watch 3 ProRealme Watch 3 Pro fot. DM

2) Ekran AMOLED z funkcją AoD

Jednym z największych zaskoczeń związanych z Watch 3 Pro, jest obecność ekranu AMOLED, który rzadko gości w zegarkach z niższej półki. Wyświetlacz ma przekątną 1,78 cala i rozdzielczość 448 x 368 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 325 PPI. 

Ekran jest bardzo jasny (max 500 nitów), a do tego czytelny. Jego jedyną wadą jest brak automatycznej regulacji jasności. Nie zabrakło natomiast przydatnej funkcji Always-On-Display. Gdy wygasimy ekran, w miejsce kolorowej tarczy pojawia się jej czarno-biała wersja.

Realme Watch 3 ProRealme Watch 3 Pro fot. DM

3) Zmierzymy nim puls i natlenienie krwi, ale nie zapłacimy w sklepie

Realme Watch 3 Pro został wyposażony w moduł Bluetooth 5.3, akcelerometr, a także czujniki pulsu i natlenienia krwi. Nie znajdziemy tutaj natomiast modułu NFC oraz funkcji płatności zbliżeniowych.

4) Rozbudowany GPS i mnóstwo trybów treningu

Jak na sportowy zegarek przystało, Realme Watch 3 Pro oferuje rozbudowaną aplikację do treningów. W sumie znajdziemy tu aż 110 trybów sportowych - jest nawet joga, badminton czy krykiet. 

Niewątpliwą zaletą jest obecność wbudowanej wielosystemowej lokalizacji (GPS, GLONAS, Beidou, GALILEO i QZSS), która działa niezależnie od sparowanego z urządzeniem smartfona. Oznacza to, że Realme Watch 3 Pro możemy zabrać ze sobą na trening biegowy, zostawiając telefon w domu. 

Realme Watch 3 ProRealme Watch 3 Pro fot. DM

5) Okrojona liczba aplikacji i "martwe" powiadomienia

Interfejs urządzenia działa płynnie, a dostęp do poszczególnych funkcji, takich jak monitorowanie snu, czy pomiar poziomu stresu, jest szybki i bezproblemowy. Na zegarku możemy zainstalować do pięciu tarcz jednocześnie.

Uzupełnieniem funkcji zegarka jest aplikacja Realme Link, która daje nam m.in. dostęp do galerii tarcz, a także gromadzi statystyki dotyczące naszych treningów oraz innych pomiarów wykonywanych za pomocą urządzenia. Co ważne - zegarek bezproblemowo paruje się z naszym smartfonem, co w przypadku wielu budżetowych smartwatchów wcale nie jest takie oczywiste. 

Realme LinkRealme Link fot. DM

Z poziomu Realme Link możemy także dodawać i usuwać dodatkowe tryby treningu i aplikacje. Liczba tych drugich jest niestety ograniczona. Nie znajdziemy tu bowiem znanego z zegarków z Androidem czy też WatchOS sklepu z appkami. Pod tym względem Realme Watch 3 Pro mocno zawodzi.

Dość mocno okrojona została również funkcja powiadomień. Możemy je odbierać, ale nie wejdziemy z nimi w żadne interakcje. Brakuje tu choćby funkcji wysyłania predefiniowanych odpowiedzi na otrzymane wiadomości tekstowe. 

Realme Watch 3 ProRealme Watch 3 Pro fot. DM

6) Znakomity czas pracy na baterii

Nie zawodzi natomiast bateria. Jako użytkownik Apple Watcha jestem już przyzwyczajony do faktu, że zegarek muszę ładować codziennie. Pod tym względem Realme Watch 3 Pro radzi sobie znacznie lepiej. Podczas testów urządzenie wytrzymywało na jednym ładowaniu nawet 5-6 dni, co jest znakomitym rezultatem.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wpływ na dłuższy czas pracy na baterii ma fakt, że zegarek Realme działa pod kontrolą prostszego i mniej zasobożernego systemu operacyjnego niż urządzenia z Androidem czy WatchOS. Niemniej jednak Watch 3 Pro i tak pozytywnie mnie zaskoczył.

Realme Watch 3 ProRealme Watch 3 Pro fot. DM

PODSUMOWANIE

Trudno wydać finalny werdykt na temat tego zegarka, gdy nie znamy jego polskiej ceny. Biorąc jednak pod uwagę to, ile Realme Watch 3 Pro kosztuje w innych krajach, możemy spodziewać się, że w Polsce zostanie wyceniony na około 400-500 złotych.

Jeśli rzeczywiście tak będzie, to z miejsca stanie się jednym z najbardziej opłacalnych smatwatchów na rynku. Znajdziemy tu znakomity ekran AMOLED, wbudowany GPS, rozmowy głosowe, a także wiele trybów treningu. Do tego dochodzą też czujniki pulsu i natlenienia krwi oraz mocna bateria.

Wady? Brak płatności zbliżeniowych, niewielka liczba dostępnych aplikacji, "martwe" powiadomienia, a także brak normy 5 ATM, która pozwoliłaby nam zabierać ten zegarek na pływalnię.

Więcej o: