Szwajcarski "sznur pereł" pobił rekord. Najdłuższy pociąg pasażerski ma prawie 2 km długości [WIDEO]

Prawie 2 kilometry długości, 100 wagonów i 2 990 ton - tak prezentuje się najdłuższy pociąg pasażerski świata. Szwajcarski przewoźnik kolejowy Rhätische Bahn zorganizował przejazd pociągiem przez malowniczą trasę pośród Alp.

Szwajcarski wąskotorowy przewoźnik kolejowy Rhätische Bahn (RhB) zorganizował w sobotnie popołudnie przejazd 1,9-kilometrowego pociągu pasażerskiego. W jego skład wchodziło 25 czteroczłonowych pojazdów szynowych Capricorn, wyprodukowanych przez spółkę Stadler Rail - podaje przewoźnik w komunikacie.

Hiszpania, pociąg podmiejski w Madrycie. Darmowe pociągi w Hiszpanii w przyszłym roku. Rząd pokazał budżet

Szwajcaria pokazała nowy pociąg pasażerski. Jest najdłuższy na świecie

Pociąg o rekordowej długości pokonał trasę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, łączącą tunel Albula w Predzie z wiaduktem Landwasser wybudowanym w Alpach. Maszyna pokonała trasę o łącznej długości 25 km w ok. 70 minut. Przewoźnik kolejowy Rhätische Bahn opisuje ją jako "sznur pereł". Kilka tysięcy osób oglądało wydarzenie w okolicy Bergün lub ustawiło się na trasie, aby zobaczyć przejazd najdłuższego na świecie pociągu pasażerskiego. Natomiast samym pociągiem podróżowało 150 pasażerów, 7 maszynistów i 21 techników.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Po intensywnych przygotowaniach cieszymy się, że udało nam się osiągnąć rekord świata. Nie tylko mieliśmy wspaniały festiwal kolejowy w Bergün, ale dzięki naszym oddanym partnerom, sponsorom i niezwykle oddanemu zespołowi mogliśmy zaprezentować się na całym świecie jako fascynująca i innowacyjna kolej górska - powiedział Renato Fasciati, dyrektor Rhätische Bahn.

Pociąg towarowy z importowanym węglem. Białystok, 22 marca 2022 r. Jedziesz na groby, a pociąg się spóźnia? Możliwe, że to przez węgiel

Szwajcaria ustanowiła światowy rekord Guinnessa

Nowy rekord został oficjalnie zatwierdzony przez Biuro Rekordów Guinnessa. Rzecznik prasowy przewoźnika wyjaśnił francuskiej agencji prasowej AFP, że poprzedni rekord został ustanowiony w Belgii w latach 90' - tamten pociąg był o "kilkaset metrów" krótszy. Więcej szczegółów na temat rekordowo długiego pociągu pasażerskiego podaje Rhätische Bahn na swojej stronie internetowej:

  • pociąg miał łącznie 100 wagonów o łącznej długości 1 906 metrów;
  • rekordowa trasa z Predy do Alvaneu ma długość 24 930 metrów;
  • w ramach rekordowej podróży pociąg przejechał przez 48 mostów i 22 tunele;
  • najdłuższy na świecie pociąg pasażerski ważył ok. 2 990 ton;
  • pociąg jechał z prędkością od 30 do 35 km/h;
Zobacz wideo "Nie będziemy czekać na pociąg przez 3 godziny. Nikt sobie na to nie może pozwolić"
Więcej o: