"Osoby zainteresowane złożeniem wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ lub o świadczenie Dobry Start 300+ od dziś mogą to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej ZUS" - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aplikacja od 14 listopada jest bowiem dostępna w sklepach Google Play oraz App Store.
Aplikacja dopiero startuje, ale już teraz oprócz złożenia wymienionych wyżej wniosków można w niej sprawdzić status wysłanych wniosków i informacje o wypłacie świadczeń, otrzymać powiadomienia np. o nowym okresie świadczeniowym lub odczytać wiadomości, które pojawiły się na profilu na PUE ZUS. Zaraz po pobraniu aplikacji należy ją bowiem połączyć ze swoim profilem na portalu PUE ZUS. Proces ten został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.
To pierwsze funkcje, które w przyszłości będą rozbudowywane - np. o kolejne wnioski o świadczenia dla rodziny
- zapowiada ZUS.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wróćmy jednak do podstawowej funkcji aplikacji, czyli możliwości składania wniosków o świadczenia 500+ oraz 300+. Otóż aplikacja na podstawie wcześniejszych wniosków pomoże użytkownikom utworzyć nowy wniosek. Do kreatora za zgodą świadczeniobiorcy zostaną pobrane wszystkie podawane wcześniej dane. Oczywiście, jeśli coś się zmieniło, można to poprawić. Co więcej, jeżeli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, można łatwo uzupełnić ich dane, gdyż powinny pojawić się automatycznie w aplikacji.
Świadczenie 500 plus przysługuje do końca maja przyszłego roku. Aby zachować ciągłość świadczeń, nowy wniosek należy złożyć w terminie od 1 lutego 2023 do 30 kwietnia 2023 roku.
Jeśli rodzic złoży wniosek od 1 do 31 maja 2023 r., ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli złoży wniosek od 1 do 30 czerwca 2023 r., ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec. Wniosek złożony od 1 do 31 lipca zostanie wypłacony z wyrównaniem jedynie od lipca, a te złożone od 1 do 31 sierpnia - jedynie od sierpnia.
Przypominamy, że dotychczas rodzice mieli trzy kanały, za pośrednictwem których mogli złożyć wnioski przez internet. Można to było zrobić przez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS (zus.pl), stronę rządowego programu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) oraz przez bankowość elektroniczną. Od poniedziałku do tej listy dołączyła aplikacja mZUS.