Google, jak co roku, opublikował listę najpopularniejszych haseł i zapytań w wyszukiwarce. Jak można się domyślać, rok 2022 został zdominowany przez wojnę w Ukrainie. Przypomnijmy, że 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję w Ukrainie. Trwający od wielu miesięcy konflikt kosztował już życia tysięcy żołnierzy i cywilów, w tym dzieci.
W TOP10 najbardziej trendujących haseł w polskim Google aż pięć dotyczyło bezpośrednio wojny:
Z kolei dwa inne hasła są z konfliktem w Ukrainie związane pośrednio. Chodzi o PGG (Polska Grupa Górnicza) i dodatek osłonowy. Zainteresowanie PGG związane jest z niedoborami węgla, który w dużej mierze Polska importowała wcześniej z Rosji. Dodatek osłonowy to z kolei część Tarczy Antyinflacyjnej, który miał zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.
Jeśli chodzi o najcześciej wyszukiwane nazwiska w polskim internecie, to tu też wielkiego zaskoczenia nie ma. Pierwsze miejsce zajął Władimir Putin. Na miejscu trzecim znalazł się z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Pozostałe miejsca zajmują przede wszystkim osoby związane ze światem showbiznesu:
Również nasze zapytania koncentrowały się przede wszystkim na wojnie w Ukrainie, jej przyczynach i możliwych konsekwencjach. Google pytalismy m.in. o to:
Drugim istotnym tematem była aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce. Z raportu Google wynika, że coraz bardziej obawiamy się drożyzny i szalejącej inflacji, co potwierdzają poniższe zapytania:
Jeśli chodzi o zapytania związane z hasłem "cena", to TOP 10 wygląda nastepująco:
W tym roku Google wyszczególnił też hasło "kryzys", które było przez nas odmieniane przez wszystkie przypadki i niestety - jak wskazują ekonomiście - również w 2023 roku będzie biło rekordy popularności.
Rok w wyszukiwarce 2022. Nie brakowało też dziwnych zapytań
Jak co roku, w raporcie Google nie brakuje też haseł i zapytań po przeczytaniu których od razu nasuwa się pytanie: co autor (a raczej autorzy) miał na myśli. Google pytaliśmy m.in. o to "Jak zrobić koktajl mołotowa", "Dlaczego ogórki są gorzkie", "Czy cierpienie uszlachetnia", "Kto nie umiera w Hamlecie", "Gdzie jest Wilno" czy też "Gdzie jest najwięcej miejscowości o nazwie Berlin".