Rząd apeluje do Polaków, by oszczędzali prąd w godzinach szczytu. I oferuje rabat

Resort klimatu zachęca do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania. Przedziały czasowe można sprawdzać na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Osoby, które zdecydują się na oszczędzanie w tym czasie, będą mogły liczyć na rabat na prąd.

Wiceministerka klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej, że przesunięcie zużycia energii na porę poza szczytem wpłynie na zmniejszenie cen energii, bezpieczeństwo energetyczne oraz na ochronę środowiska.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Rabat za oszczędzanie energii

Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała, że już we wrześniu przygotowano rabat na rachunek dla osób, które będą oszczędzać prąd.

Jeżeli gospodarstwo domowe albo małe i średnie przedsiębiorstwo oszczędzi 10 procent rocznego zużycia, to będzie miało 10 procent bonusu

- zaznaczyła. Dzięki temu rachunek będzie niższy o jedną dziesiątą. Wiceministerka dodała, że administracja publiczna jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 procent.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Prezes PSE Eryk Kłossowski poinformował z kolei, że zazwyczaj godziny szczytu przypadają na popołudnie. Wtedy spada produkcja energii z fotowoltaiki, a zwiększa się ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel i gaz.

Kiedy oszczędzać energię? Jak sprawdzić, kiedy jest szczyt?

Dane o godzinach szczytu poboru energii elektrycznej można sprawdzić na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych pod TYM adresem.

Narzędzie ma formę paska przypominającego centymetr krawiecki, na którym oznaczamy godziny szczytu

- przekazał Kłossowski.

We wtorek 6 grudnia szczyt zużycia prądu w Polsce przypadał na godziny 11-14. W środę 7 stycznia będą to godziny od 8-11.

Dane na następny dzień są prezentowane po południu. "Te godziny będziemy wyznaczali na jedną dobę naprzód, między godziną 16 a 17" - poinformował.

Prezes PSE podał też przykłady oszczędzania prądu. Zalecił między innymi odłączanie urządzeń pozostających w trybie czuwania, wyłączenie świateł w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Dodał, że można przesunąć poza godziny szczytu takie czynności jak pranie, uruchamianie zmywarki czy pieczenie w piekarniku.

Więcej o: