Polska otrzyma od Francji dwa satelity obserwacyjne. "Zwiększają zdolności rozpoznawcze"

Polska zostanie doposażona w dwa satelity obserwacyjne wraz ze stacją odbiorczą. Nasz kraj ma podpisać umowę z Francją, dzięki której ta technologia wejdzie w posiadanie Wojska Polskiego. We wtorek Sébastien Lecornu, minister obrony Francji przyleci do Polski, aby podpisać umowę.

Polska od wielu lat zabiegała o satelity obserwacyjne dla swojego wojska. Dostęp do nich udało się uzyskać dzięki partnerskiej umowie z Francją. Mają one wejść w skład szerszej konstelacji satelitarnej obserwacji Ziemi. Mariusz Błaszczak zapewniał, że własne satelity w kosmosie "zwiększają zdolności rozpoznawcze Wojska Polskiego" tzn. rozpoznawanie celu bez użycia samolotów czy dronów.  

Francja sprzeda Polsce satelity

We wtorek 27 grudnia o godzinie 13 w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu. Podczas spotkania zostanie zawarta umowa na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. 

Satelity te mają zwiększyć zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na podstawie satelitów obserwacyjnych, działających w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie rozpoznanie obrazowe z dokładnością do 30 cm. Działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa. 

Ministrowie obrony omówią również współdziałanie w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej, a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej. Poruszą także tematy dotyczące implementacji Kompasu Strategicznego, a także sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska idzie na "podbój kosmosu"

Na francuskich satelitach "podbój kosmosu" przez MON się nie kończy. Jak donosi portal space24.pl we współpracy z NCBR trwają prace nad krajowymi obiektami satelitarnymi obserwacji ziemi. Działania odbywają się w ramach projektu PIAST, którego celem jest budowa i rozmieszczenie w przestrzeni kosmicznej konstelacji trzech nanosatelitów. Mają one posłużyć do obserwacji Ziemi i pozyskiwania danych obrazowych.   

Więcej o: