TikTok zmienił politykę prywatności - co zrobi polski rząd? USA rozważa blokadę aplikacji

Wraz z początkiem grudnia w życie weszły zmiany w polityce prywatności TikToka. Stany Zjednoczone zastanawiają się nad całkowitym zakazem korzystania z aplikacji w kraju, co natomiast zrobi Polska? O sprawę zapytany został pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

2 grudnia TikTok wprowadził nową politykę prywatności. Użytkownicy, którzy chcą nadal korzystać z aplikacji, muszą udzielić zgody na zdalny dostęp do ich danych osobowych przez pracowników serwisu na całym świecie, w tym także w Chinach. Stany Zjednoczone rozważają odcięcie dostępu do TikToka w swoim kraju. O to, co zamierza zrobić Polska, zapytany został pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Zobacz wideo "List miłosny" wysłał do piekła 50 mln komputerów. Oto najgroźniejsze wirusy komputerowe w historii [TOPtech]

TikTok zmienił politykę prywatności. Co zrobi Polska?

- Ta decyzja nie ma wymiaru technologicznego, tylko stricte polityczny. Ośrodkiem decyzyjnym nie jest więc resort cyfryzacji. Ale nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka - zaznaczył Cieszyński na początku. Polityk dodał, że w przypadku Chin sytuacja jest o tyle "specyficzna", że "tamtejsze prawodawstwo wprost wskazuje, że podmioty działające w sferze technologii są zobowiązane do współpracy z rządem i jego instytucjami" - pisze Polska Agencja Prasowa

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

USA zakaże TikToka? 

19 grudnia Agencja Reutera poinformowała, że jak dotąd 19 z 50 stanów USA przynajmniej częściowo zablokowały dostęp do TikToka na rządowych komputerach. Niektórzy członkowie Kongresu uważają jednak, że aplikacja powinna zostać zakazana w całym kraju. Tego samego dnia TikTok wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje rozczarowanie "że tak wiele stanów ulega politycznej modzie, by prowadzić politykę opartą na bezpodstawnych kłamstwach". 

Jak zaznacza agencja, rozmowy dotyczące paktu bezpieczeństwa narodowego, prowadzone między amerykańskimi urzędnikami a TikTokiem, trwają od miesięcy. W kraju z aplikacji korzysta ponad 100 milionów użytkowników.

Więcej o: