Ukraina będzie sama produkować drony bojowe. "Odgrywają kluczową rolę"

Ukraina planuje rozwinąć modele bojowe dronów. Minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow zapowiedział, że Ukrainę czeka "więcej misji z dronami uderzeniowymi". Armia potrzebuje więc więcej tego typu technologii, które - według zapowiedzi ministra - mają być produkowane bezpośrednio w Ukrainie.

Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow nazwał w rozmowie z Associated Press wojnę w Ukrainie "pierwszą dużą wojną ery internetowej". Podkreślił, że "drony i satelity" odgrywają w niej kluczową rolę. Jeśli chodzi o to drugie to m.in. miliarder Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, zapewnia Ukrainie system komunikacji satelitarnej Starlink, który dostarcza szybki, szerokopasmowy internet. Z kolei - jeśli chodzi o drony, Ukraina ma innowacyjny plan.  

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Wojna w Ukrainie. "Więcej misji z dronami uderzeniowymi"

- Teraz gdy jesteśmy mniej lub bardziej wyposażeni w drony rozpoznawcze, kolejny krok to drony uderzeniowe. Zarówno drony eksplodujące, jak i drony, które latają na odległość od trzech do 10 kilometrów i uderzają w cele - mówił Fedorow w rozmowie z AP.  

Agencja przypomina, że w ostatnim czasie Ukraina zakupiła drony takie jak np. Fly Eye. Są to jednak małe bezzałogowe statki powietrzne, używane głównie do wywiadu, obserwacji pola walki i rozpoznania. Minister ds. transformacji cyfrowej przewiduje, że w najbliższej przyszłości armię Ukrainy czeka "więcej misji z dronami uderzeniowymi", dlatego trzeba zwiększyć jej zasoby.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Ukraina będzie mieć własne drony bojowe

- Ukraina kupiła 1400 dronów i planuje rozwinąć modele bojowe, które będą atakować drony rosyjskie używane podczas agresji przeciwko naszemu państwu. Mówimy o dronach, bezzałogowych statkach powietrznych, UAV, które rozwijamy w Ukrainie. Cóż, w każdym razie będzie to kolejny krok w rozwoju technologii - powiedział w rozmowie z AP.  

Przypomnijmy, że Rosjanie od tygodni za pomocą artylerii, lotnictwa i rakiet uderzają w obiekty cywilne, pozbawiając Ukraińców prądu, ogrzewania i wody pitnej. Takie działania zostały uznane przez międzynarodową społeczność za zbrodnie wojenne. 

Według wiceszefa ukraińskiego MSW Jewgienija Enina od początku inwazji Rosjanie zniszczyli 35 tys. obiektów zapewniających ludności cywilnej podstawowe warunki bytowe. W ostatnich dniach rosyjskie ataki osłabły, ale Kijów ostrzega, że wróg może niedługo znów uderzyć.

Więcej o: