Tesla pikuje, Elon Musk traci majątek. Jako pierwszy na świecie "zbiedniał" o 200 mld dolarów

Elon Musk nie tylko nie jest już najbogatszą osobą na świecie. Teraz zapisał w historii z kolejnym "wyczynem". Jako pierwszy stracił fortunę wartą 200 mld dolarów. Głównym powodem jest ogromny spadek wartości udziałów miliardera w Tesli.
Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Elon Musk przez lata był jednym z najbogatszych ludzi na świecie, ale gwałtownie zaczął pomnażać swój majątek dopiero w okresie pandemii koronawirusa. W styczniu 2021 roku zgromadził 200 mld dolarów, niedługo po tym, jak zrobił to Jeff Bezos. W październiku wyprzedził twórcę Amazona i został najbogatszym człowiekiem świata.

Według danych Bloomberga, największym majątkiem Elon Musk mógł pochwalić się 4 listopada 2021 roku, gdy jego aktywa były łącznie warte 340 mld dolarów (po dzisiejszym kursie to niemal 1,5 bln zł). Fortuna ta dość szybko się jednak rozpłynęła.

Elon Musk pierwszym człowiekiem, który "przepuścił" 200 mld dol.

Elon Musk swoje miejsce na szczycie rankingu najbogatszych ludzi świata stracił 13 grudnia 2022 roku, gdy wyprzedził go Francuz Bernard Arnault z rodziną, najbogatszy Europejczyk i właściciel koncernu LVMH. Głównym powodem zmiany lidera był spadek wartości akcji Tesli.

Teraz Musk dokonał kolejnego historycznego wyczynu, choć z tego osiągnięcia zapewne nie będzie dumny. Jak wyliczył Bloomberg, twórca potęgi Tesli i SpaceX jest pierwszą osobą na świecie, która straciła przynajmniej 200 mld dolarów. Majątek Muska jest obecnie wart 137 mld dolarów, po tym, jak akcje Tesli zaliczyły kolejny już w ostatnich tygodniach spadek wartości.

Dziś za każdą akcję amerykańskiego producenta samochodów trzeba zapłacić 123 dolary, czyli 26,73 proc. mniej niż tydzień temu. W ciągu ostatniego kwartału wartość Tesli spadła o 53,56 proc., a w ciągu roku o 65,47 proc.

Równolegle ze spadkiem wartości swojej firmy, Musk wyprzedawał swoje udziały w niej. Głównie po to, aby móc sfinalizować zakup Twittera za 44 mld dolarów (sprzedaż akcji nie była jednak jedynym źródłem finansowania transakcji). Zatem na znaczny spadek wartości Tesli wpłynęła też sama masowa sprzedaż akcji przez Muska, choć on sam twierdzi, że firma radzi sobie świetnie.

Miliarder sprzedał w 2022 roku tak dużo akcji Tesli, że nie są one już największym źródłem jego fortuny. Obecnie Musk ma ok. 44 mld dolarów w akcjach Tesli i kolejne 44,8 mld dolarów w udziałach w firmie SpaceX, której jest największym akcjonariuszem (42,2 proc.). Miliarder wciąż ma jednak opcje na zakup kolejnych akcji Tesli o wartości rynkowej 27,8 mld dolarów.

Obecnie w rankingu miliarderów Forbesa liderem pozostaje Bernard Arnault wraz z rodziną (181,2 mld dol.). Elon Musk pozostaje na drugim miejscu (146,5 mld dol.). Podium zamyka indyjski miliarder Gautam Adani (126,8 mld dol.), założyciel i prezes konglomeratu Adani Group, jednej z trzech największych firm w Indiach. Na czwartym i piątym miejscu znaleźli się odpowiednio Warren Buffett (107,6 mld dol.) i Jeff Bezos (107,3 mld dol.).

Więcej ciekawostek o nowych technologiach znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: