Amerykanie coraz bliżej zablokowania TikToka. FCC chwali Indie. "Musimy podążać za przykładem"

Amerykanie już od pewnego czasu rozważają całkowite zablokowanie TikToka w swoim kraju. Teraz przedstawiciel Federalnej Komisji Łączności (FCC) pochwalił Indie za zbanowanie chińskiej społecznościówki i powiedział, że USA powinny iść za ich przykładem.
Zobacz wideo iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Pierwsze wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple [TOPtech]

Brendan Carr, wysoko postawiony członek amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) stwierdził w wywiadzie dla indyjskiego dziennika "The Economic Times", że Indie ustanowiły "niesamowicie ważny precedens" decydując się na całkowite zablokowanie pochodzącego z Chin portalu społecznościowego 2,5 roku temu.

TikTok został w połowie 2020 roku zbanowany w Indiach wraz z setkami innych chińskich serwisów i programów, które uznano za potencjalne zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego". Amerykanie podobne obawy wyrażają od dawna i są coraz bliżej nałożenia ogólnokrajowej blokady na popularną społecznościówkę.

Komisarz FCC o TikToku: Musimy podążać za przykładem

Carr przyznał, że zablokowanie TikToka w USA jest "naturalnym kolejnym krokiem w wysiłkach na rzecz zabezpieczenia sieci komunikacyjnych". Nazwał też portal społecznościowy "wyrafinowane narzędzie nadzoru", które stanowi zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego". Dodał, że jego zdaniem "wszystkie poufne dane trafiają do Pekinu" i mogą zostać wykorzystanie przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Tłumaczył również, że Indie są dowodem na to, że zablokowanie aplikacji jest w praktyce możliwe. "Musimy szerzej podążać za przykładem Indii, aby wyeliminować również inne nikczemne aplikacje" - dodał. Przyznał również, że FCC debatuje nad zakazaniem TikToka w USA, a przykład Indii był "pouczający i pomocny".

Przed wprowadzeniem zakazu TikTok miał w Indiach bagatela 200 mln aktywnych użytkowników. Był zatem największym niechińskim rynkiem dla platformy.

Amerykanie coraz bliżej zablokowania TikToka

Krytyczne wobec TikToka głosy wśród amerykańskich polityków są obecne w USA od dawna. Jak donosiła Agencja Reutera, obecnie już 19 z 50 stanów USA zablokowało (przynajmniej częściowo) dostęp do platformy na służbowych urządzeniach polityków i pracowników powiązanych z rządem. Większość zakazów nałożono w grudniu 2022 roku.

Na podobny krok w zeszłym tygodniu zdecydowała się amerykańska Izba Reprezentantów. Zdaniem Brendana Carra, jedynym wyjściem jest jednak wprowadzenie odgórnej, całkowitej blokady aplikacji w USA. TikTok ma w Stanach Zjednoczonych ok. 100 mln użytkowników.

Więcej o nowych technologiach przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: