Abonament RTV droższy od 2023 roku. Po kieszeni dostaną również kierowcy

Koszt abonamentu radiowo-telewizyjnego ponownie wzrósł od stycznia 2023 roku. Po kieszeni dostaną nie tylko miłośnicy telewizji, ale również kierowcy, którzy (siłą rzeczy) mają dostęp do odbiorników radiowych.
Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Abonament RTV to temat w Polsce niezwykle kontrowersyjny. I to nie tylko dlatego, że - przynajmniej z założenia - ma finansować misję telewizji publicznej (której wielu Polaków nie chce oglądać). Również dlaczego, że opłacać trzeba go, nawet jeśli nie jest się telewidzem lub słuchaczem radia.

Abonament RTV obejmuje również kierowców

Zasada ściągania opłaty RTV opiera się bowiem na domniemaniu, że każdy, kto ma odbiornik pozwalający odbierać sygnał radiowy lub telewizyjny faktycznie to robi. Tymczasem wielu osób już dawno zrezygnowała z oglądania telewizji, stawiając na znacznie bardziej nowoczesne platformy VOD, jak Netflix, Amazon Prime czy HBO Max.

Podobnie jest niestety w przypadku kierowców. Era łatwo demontowalnych odbiorników radiowych już dawno odeszła do lamusa, a zatem korzystając z samochodu, słuchamy też radia (a przynajmniej możemy słuchać). Nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę.

Co więcej, od bieżącego roku ponownie wzrosła opłata za abonament RTV. Użytkownicy radia muszą płacić więc 8,70 zł (zamiast 7,50 zł) miesięcznie, a radia i telewizji 27,30 zł (wcześniej 24,50 zł). Oczywiście w przypadku wniesienia opłaty za obecność telewizora w domu, nie musimy płacić dodatkowo za obecność radia w samochodzie (wyjątkiem są przedsiębiorcy).

Dziesiątki tysięcy Polaków mają problemy, bo nie opłaciły abonamentu

Jak dowiedział się portal Wirtualne Media, w minionym roku dziesiątki tysięcy Polaków dorobiło się kłopotów z powodu abonamenty radiowo-telewizyjnego. Według danych z resortu finansów, w okresie od początku stycznia do końca listopada 2022 roku wszczęto 45 854 postępowania egzekucyjne (o prawie 10 tys. mniej niż w tym samym okresie 2021 roku, ale wciąż sporo).

Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest dość wysoka. To 30-krotność miesięcznej stawki abonamenty (w związku z podwyżkami od tego roku, wzrosła też wysokość kar) oraz konieczność opłacenia zaległych opłat.

Więcej o abonamencie RTV przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: