Shopee przyznało, dlaczego wycofuje się z Polski. "Obiecujące możliwości" widzi gdzie indziej

Shopee skomentowało powodu wycofania się z polskiego rynku - donosi Business Insider. Firma przyznała, że chce skupić się na "najbardziej obiecujących możliwościach rozwoju", a potencjał widzi w Azji i na rynkach Ameryki Łacińskiej.
Zobacz wideo Jedna ładowarka USB-C dla smartfonów. Co oznacza ta zmiana? Czy Apple ugnie się pod presją? [TOPtech]

Pochodząca z Singapuru platforma sprzedażowa ogłosiła w czwartek, że całkowicie wycofuje się z polskiego rynku. Wiadomość była zaskoczeniem, bo Shopee wcześniej nie sygnalizowało takich planów, a zamknięcie sklepu internetowego zaplanowano na zaledwie 36 godzin do przodu. Możliwość składania zamówień zostanie wstrzymana jeszcze piątek, minutę przed północą.

Dlaczego Shopee wychodzi z Polski? Azja ma większy potencjał

W oświadczeniu, do którego dotarł Business Insider, przedsiębiorstwo wytłumaczyło, że zawsze stara się skupiać na "najbardziej obiecujących dostępnych dla nas możliwościach rozwoju", a sytuacja w naszej części świata w dłuższej perspektywie jest zdaniem platformy - niepewna.

"Biorąc to pod uwagę, a także fakt utrzymującej się znacznej niepewności makroekonomicznej tego regionu, która zaburza ocenę możliwości rozwoju w perspektywie długofalowej, zdecydowaliśmy się na zakończenie naszej działalności w Polsce"-  czytamy w oświadczeniu cytowanym przez BI.

Shopee przyznało też, że potencjał do wzrostu widzi w rynkach Azji oraz Ameryki Łacińskiej i to właśnie w tych regionach zamierza teraz koncentrować swoje siły. Na razie - w okresie przejściowym - ma jednak wciąż wspierać "lokalną społeczność sprzedawców i kupujących" oraz "członków lokalnego zespołu firmy".

Shopee nie wytrzymało starcia z Allegro na polskim rynku?

Azjatycka platforma e-handlowa zasłynęła w Polsce z ekscentrycznych, krzykliwych reklam i bardzo niskich cen. Bardzo możliwe jednak, że nie wytrzymała starcia z platformami o ugruntowanej nad Wisłą pozycji. Jak pisaliśmy w czwartek na Gazeta.pl, wyjście Shopee z Polski pokazuje, że działalność platformy na naszym rynku najpewniej się nie opłacała.

Pierwsze sygnały o tym, że z Shopee nad Wisłą dzieje się coś niedobrego, pojawiły się jeszcze w październiku 2022 roku. Media obiegła wówczas wiadomość o zwolnieniach, które dotknąć miały polskich pracowników singapurskiego przedsiębiorstwa.

Więcej o zakupach w sieci przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: