"The Last of Us" to nowy hit HBO. Czy serial jest wierną adaptacją gry? Warto się o tym przekonać

Daniel Maikowski
"The Last of Us" to nie tylko znakomity serial telewizyjny, ale również - może przede wszystkim - jedna z najlepszych gier wideo w historii. A nawet cała seria gier.

Za nami premiera pierwszego odcinka serialu "The Last of Us", nowej produkcji HBO, w której śledzimy losy bohaterów walczących o przetrwanie w postapokaliptycznym i brutalnym świecie opanowanym przez pandemię tajemniczego grzyba. 

Zobacz wideo Wybieramy najlepsze gry 2022 roku. Elden Ring? Wysoko. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden [TOPtech]

Serial, za którego produkcję odpowiadają Neil Druckman (dyrektor kreatywny w studiu Naughty Dog) i Craig Mazin (twórca miniserialu "Czarnobyl") zbiera znakomite recenzje. Średnia ocen w serwisie Rotten Tomatoes wynosi na ten moment aż 99 procent.

Przeczytaj naszą recenzję serialu "The Last of Us" >>>

Recenzenci i widzowie chwalą "The Last of Us" m.in. za warstwę wizualną, klimat oraz znakomitą grę aktorską. Wiele osób podkreśla, że mamy do czynienia z najlepszą, a przy tym najwierniejszą adaptacją gry wideo w historii, która to całymi garściami czerpie ze swojego pierwowzoru.

Jak można się ławo domyślić, "The Last of Us" opowiada o wydarzeniach z pierwszej odsłony gry studia Naughty Dog. Serial stanowi zamkniętą całość. Oznacza to, że poznamy w nim pełną historię wspólnej podróży Joela i Ellie. Niewykluczone jednak, że produkcja HBO weźmie także na warsztat dodatek "Left Behind", który jest swego rodzaju prequelem "The Last of Us".

A co z drugą odsłoną gry? To już zupełnie inna opowieść, której serial HBO nie obejmuje. Oczywiście, jeśli produkcja okaże się komercyjnym sukcesem (na co się zanosi), to możemy spodziewać się jej kontynuacji. Na razie Druckman i Mazin nie potwierdzili jednak, że drugi sezon powstanie.

"The Last of Us". "Oryginał", remaster czy remake?

Premiera "The Last of Us" sprawiła oczywiście, że znów wzrosło zainteresowanie grami Naughty Dog. Osoby, które nie miały do czynienia ze światem "TLOU", mogą mieć jednak niemały problem z ustaleniem, która "wersja" gry jest tą najlepszą - powstało ich bowiem kilka.

Pewne zamieszania może również wywołać fakt, że "The Last of Us: Part I" miało swą premierę już po "The Last of Us: Part II". Czy to oznacza, że najpierw powstała druga część gry, a dopiero potem pierwsza? Już tłumaczymy.

The Last of UsThe Last of Us fot. Sony

"The Last of Us" (2013)

Pierwsza gra opowiadająca o przygodach Joela i Ellie zadebiutowała w 2013 roku w wersji na konsolę PlayStation 3. To tzw. oryginał, w który trudno jest dziś jednak zagrać ze względu na fakt, że jest on dostępny jedynie na tej platformie sprzętowej.

The Last of UsThe Last of Us Sony

"The Last of Us: Left Behind" (2014)

Pierwszy i jedyny dodatek do "TLOU", którego akcja rozgrywa się na kilka tygodni przed wydarzeniami z pierwszej odsłony gry. Choć oferuje on jedynie kilka godzin rozgrywki, to spotkał się ze znakomitym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Ukazał się na PS3, a później również na PS4.

The Last of UsThe Last of Us Sony

"The Last of Us: Remastered" (2014)

W 2014 r. Sony wydało remaster "TLOU" w wersji na nową konsolę PlayStation 4. Tytuł oferuje przede wszystkim lepszą oprawę graficzną oraz wsparcie dla kontrolera DualShock 4. Dziś można w niego zagrać m.in. w ramach abonamentu PlayStation Plus. Grę uruchomimy nie tylko na PS4, ale i na nowszym PlayStation 5 - w ramach trybu wstecznej kompatybilności.

Warto zaznaczyć, że remaster "TLOU" obejmuje również dodatek "Left Behind"

The Last of Us 2The Last of Us 2 fot. Naughty Dog, mat. prom.

"The Last of Us: Part II" (2020)

Akcja sequelu "TLOU" rozgrywa się na pięć lat po wydarzeniach z pierwszej odsłony gry (a co za tym idzie również pierwszego sezonu serialu HBO). Gra ukazała się w 2020 roku, początkowo jedynie w wersji na PlayStation 4. Rok później Sony udostępniło jednak bezpłatną aktualizację dla posiadaczy PlayStation 5, która umożliwia rozgrywkę w lepszej oprawie graficznej i 60 klatkach na sekundę.

The Last of UsThe Last of Us fot. Sony

"The Last of Us: Part I" (2022)

W 2022 roku Sony wydało "The Last of Us: Part I", czyli wierny remake pierwszej odsłony gry. Warstwa fabularna pozostała nienaruszona. Znaczących usprawnień doczekała się natomiast oprawa graficzna (gra oparta jest na silniku, z którego korzystało "TLOU: Part II") oraz gameplay.

Jeśli jesteście posiadaczami PlayStation 5, to zdecydowanie warto zacząć przygodę ze światem TLOU właśnie od tej ostatniej wersji, a po jej ukończeniu zabrać się za "The Last of Us: Part II". Jeśli jednak gracie na PlayStation 4, to pozostaje wam zacząć od "The Last of Us: Remastered" z 2014 r. Choć remaster ma już swoje lata, to jednak zestarzał się całkiem dobrze.

Od niedawna w "The Last of Us: Part I" mogą zagrać również posiadacze PC-tów. Gra jest dostępna na platformie Steam, a w marcu pojawi się również w Epic Games Store.

Więcej o: