Uczniowie w Holandii zaczęli używać ChatGPT do odrabiania prac domowych. Nauczyciele nie są w stanie odróżnić wypracowań pisanych przez studentów, od tych stworzonych przez algorytm AI (artificial intelligence, pol. sztuczna inteligencja). Okazuje się, że maszyny są w stanie zaliczać za uczniów nie tylko prace domowe i równie dobrze radzą sobie ze specjalistycznymi testami z innych dziedzin.
ChatGPT zdał wszystkie trzy części amerykańskiego egzaminu lekarskiego, donosi indianexpres.com. Naukowcy, którzy przeprowadzili test, zaznaczają, że część pierwsza przeznaczona jest dla studentów II roku. By go zaliczyć, studenci medycyny poświęcają setki godzin na naukę. Część trzecia jest już przeznaczona dla osób, które ukończyły studia. Analiza odpowiedzi udzielanych przez ChatGPT, wykazała, że algorytmy mogą w przyszłości pomóc w nauce medycyny.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że AI ledwo zdała te testy i we wszystkich częściach wykazała się "jedynie" około 50 proc. poprawnością odpowiedzi. Naukowcy opierali się jednak na ogólnodostępnych pytaniach z egzaminów z pierwszego półrocza 2022 roku, a ChatGPT dysponuje tylko danymi do 2021 roku. Ponadto badanie wciąż czeka na recenzje, co oznacza, że nie zostało jeszcze zweryfikowane przez środowisko naukowe.
ChatGPT zdołał też zaliczyć biznesowy test MBA. Badanie przeprowadził profesor Christian Terwiesch z Wharton School w Pensylwanii - informuje NBC. Naukowiec poinformował, że algorytm AI uzyskał ocenę między B- a B, w polskim systemie byłaby to piątka, czyli b. dobry. Terwiesch stwierdził, że odpowiedzi bota były doskonałe i wykonał on niesamowitą robotę w zakresie analizy procesów i zarządzania operacjami. ChatGPT w ocenie naukowca potrafił też bardzo dobrze dostosowywać swoje odpowiedzi, gdy otrzymywał wskazówki od człowieka.
Dla mnie jest to spektakularna kompromitacja systemu oświaty opartego na histerycznie śmiesznych punkcikach, procencikach i testach zamkniętych
- skomentował to akademik i youtuber zajmujący się edukacją, Krzysztof M. Maj.
Polacy też postanowili sprawdzić, czy ChatGPT poradzi sobie z polskimi testami. InnPoland dał do oceny poloniście odpowiedzi AI na pytanie maturalne z języka polskiego. Portal zauważa, że algorytm bez problemu zdałby test, szczególnie że do jego zaliczenia potrzeba tylko 30 proc. poprawnych odpowiedzi.
Podobne wnioski wysnuła redakcja TVN24, która przetestowała, jak algorytm poradzi sobie również z egzaminem ósmoklasisty. AI z obu testów uzyskała wyniki, które wystarczyłyby w szkole na otrzymanie oceny dostatecznej, czyli trójki. Dużo lepsze wyniki zapewnia jednak używanie ChatGPT po angielsku. Zwrócono też uwagę, że algorytm szybko się uczy.