Rządowe laptopy dla czwartoklasistów. Znamy wymaganą specyfikację. Jest zaskakująco rozsądna

Bartłomiej Pawlak
Rząd zamierza rozdać dzieciom czwartych klas szkół podstawowych darmowe komputery. Wiemy, ile pieniędzy zostanie wydanych na ten cel i jaka będzie wartość każdego egzemplarza. Teraz poznaliśmy również minimalne wymogi dotyczące specyfikacji laptopów.
Zobacz wideo Jeden krok do przodu i dwa kroki wstecz. Surface Laptop 5 to sprzęt pełen sprzeczności [TOPtech]

Na początku tygodnia Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd rozda komputery tysiącom uczniów szkół podstawowych. Konkretnie chodzi o dzieci z klas czwartych w całej Polsce. Laptopy mają trafić do uczniów we wrześniu br., czyli na początku roku szkolnego 2023/2024 i nie trzeba będzie ich zwracać.

Ile będzie wart każdy komputer? Łatwo obliczyć

Premier podczas konferencji prasowej zdradził też nieco szczegółów. Wiemy tym samym, że komputery zostaną rozdane ok. 370 tys. uczniów, a na ten cel rząd szykuje do wydania aż 760 mln zł (bez podatku VAT). Łatwo zatem policzyć, że wartość każdego urządzenia powinna wynieść 2054 zł netto.

Po doliczeniu podatku VAT wychodzi ok. 2668 zł, a przy takiej kwocie można już myśleć nad zakupem komputera, który jak najbardziej nada się do użytku przez ucznia szkoły. Szczególnie przy hurtowych zakupach, gdy cena każdej sztuki zazwyczaj jest nieco niższa.

Rząd oczywiście nie kupi 370 tys. laptopów w sklepie, ale ogłosił na nie przetarg, w którym określono wymagania dotyczące wydajności komputerów. Jak zaznaczono w dokumentach, przetarg prowadzony jest na "dostawę sprzętu komputerowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem na potrzeby organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe".

Znamy możliwą specyfikację komputerów

W postępowaniu znalazła się też minimalna specyfikacja komputerów, która obejmuje całkiem konkretne wymagania dotyczące sprzętu. I tak każdy komputer będzie musiał być wyposażony w 8 GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 16 GB, dysk SSD o pojemności przynajmniej 256 GB, wbudowane głośniki i zintegrowaną kartę graficzną. W przetargu nie określono co prawda wymagań dotyczących procesora, ale zaznaczono, że dany komputer musi zdobyć przynajmniej 1100 punktów w benchmarku Crossmark.

Ekrany laptopów mają mieć przynajmniej 13 cali i muszą wyświetlać obraz w rozdzielczości nie mniejszej niż Full HD. Jasność ekranu to przynajmniej 220 cd/m2 (nitów). Do tego bateria o pojemności 37 Wh ładowana przy użyciu standardu USB typu C.

Nieznany jest za to system operacyjny. W wymaganiach przetargowych zaznaczono jedynie, że musi być to "legalny 64-bitowy system operacyjny" zainstalowany przez producenta. Maksymalną wagę sprzętu określono na aż 2,5 kg, a minimalny okres gwarancyjny na 3 lata.

Analizując te wymagania, trzeba przyznać, że minimalne parametry techniczne zostały określone w przemyślany sposób i powinny sprawić, że uczniowie dostaną komputery na lata. Laptopy nie będą może powalać wydajnością, a 8 GB pamięci RAM to dziś absolutne minimum, jednak ze sprzętu zdecydowanie powinno dać się swobodnie korzystać w pracy z przeglądarką internetową i pakietem biurowym i większością aplikacji potrzebną do nauki w szkole podstawowej.

Więcej o komputerach przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: