Netflix ma pomysł na walkę ze współdzieleniem kont. Z wakacji trzeba będzie wrócić po tygodniu

Netflix testuje nowy sposób weryfikacji, w jaki sposób współdzielone są konta na platformie. Każdy z użytkowników konta będzie musiał raz na miesiąc obejrzeć coś z domu. Serwis da na szczęście możliwość wyjazdu na wakacje, ale tylko na 7 dni.
Zobacz wideo Wybieramy najlepsze gry 2022 roku. Elden Ring? Wysoko. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden [TOPtech]

Przez długie lata Netflix po cichu pozwalał użytkownikom współdzielić konta, z kim zechcą. Co prawda wspólne opłacanie subskrypcji ze znajomym z innego miasta było niezgodne z regulaminem, ale platforma nie raz dawała do zrozumienia, że nie zamierza się tym przejmować. W ostatnich miesiącach Netflix postanowił jednak wziąć się na poważnie za walkę ze współdzieleniem kont i niektórych rynkach testuje nowe rozwiązania, które mają w tym pomóc. Teraz nieregulaminowe dzielenie się kontem ma raz na zawsze się skończyć.

Netflix ma pomysł na weryfikację lokalizacji. Wakacje do 7 dni

Netflix zaczął testy nowego rozwiązania w Kostaryce, Chile i Peru, gdzie użytkownicy zobaczyli na swoich profilach opcję "lokalizacja podstawowa". Przy najbliższym logowaniu każdy użytkownik będzie musiał przypisać swoje konto do jednej sieci Wi-Fi, która będzie stanowiła "bazę" dla wszystkich oglądających.

Netflix będzie w ten sposób wykrywał osoby, które korzystają z jednego konta, ale z różnych gospodarstw domowych, a w razie wykrycia nieprawidłowości, Netflix będzie blokował użytkowników. Aby uniknąć zbanowania całego konta, każda z osób przypisanych do konta będzie musiała raz na 31 dni zalogować się do bazowej sieci Wi-Fi i obejrzeć dowolną rzecz na Netfliksie.

Co więcej, dane urządzenie zostanie wtedy zapisane przez Netfliksa jako zaufane i nie będzie trzeba weryfikować go ponownie przez najbliższy miesiąc. Aby skorzystać z innego, trzeba będzie najpierw podłączyć sprzęt do domowego Wi-Fi.

Problematyczne stanie się też korzystanie z platformy z podróży. Netflix postanowił, że każdy z subskrybentów będzie mógł wyjechać na wakacje, ale tylko na tydzień. Przed wyjazdem trzeba będzie ubiegać się o tymczasowy kod do danego urządzenia, którym będzie można odblokowywać dostęp do platformy przez kolejne 7 dni.

Dodatkowa opłata i hasła SMS

Poza tym Netflix już wcześniej eksperymentował też z hasłami wysyłanymi SMS-em na numer lub na adres e-mail, które trzeba będzie wpisywać w ciągu 15 minut od wygenerowania, aby połączyć się z kontem. Być może będą one potrzebny, by odblokować dostęp do platformy po raz pierwszy spoza domu lub z nowego urządzenia.

W przypadku wspomnianych wcześniej trzech krajów Netflix zaoferował już możliwość podłączenia użytkownika, który stale nie mieszka w jednym domu z właścicielem konta. Taka osoba za dostęp do platformy będzie musiała zapłacić dodatkowo ok. 3 dolarów (ok. 13 zł) miesięcznie za zdjęcie blokady.

Netflix w swoim stylu na razie testuje nowe opcje weryfikacji jedynie na wybranych rynkach, a dopiero po czasie podejmie decyzję, czy wprowadzać dane rozwiązania w kolejnych krajach. Jest prawdopodobne, że amerykański serwis w końcu zajmie się współdzieleniem kont również w Polsce, ale sposób takiej weryfikacji na razie pozostaje niewiadomą.

Więcej o walce ze współdzieleniem kont na Netfliksie znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: