A jednak atak hakerski Rosjan. Rząd zmienia narrację w sprawie problemów z serwisem podatki.gov.pl

We wtorek nie działała strona podatki.gov.pl. Rząd początkowo zaprzeczył doniesieniom medialnym, że był to atak hakerów. Twierdzono, że wystąpił błąd techniczny. Władze zmieniły jednak narrację. Sekretarz stanu ds. cyfryzacji przy KPRM, Janusz Cieszyński przyznał, że problemy spowodował atak na serwery.

Okazuje się, że wtorkowe problemy z portalem podatki.gov.pl były jednak spowodowane atakiem hakerskim, a nie problemami technicznymi, jak pierwotnie twierdziło Ministerstwo Finansów. W środę przyznał to Janusz Cieszyński w programie "Graffiti".

Jak wyjaśnił sekretarz ds. cyfryzacji, był to atak DDoS, w którym generuje się sztuczny ruch na stronie, w związku z czym serwery są przeciążone i nie mogą przyjąć kolejnych osób. 

To atak, który polega na tym, że blokuje się dostęp do strony, a nie blokuje się zabezpieczenia i sprawia, że nasze dane mogą być zagrożone

- uspokajał Cieszyński osoby, które martwiły się o wyciek danych. Polityk dodał, że za atak odpowiadali Rosjanie, na co z dużym prawdopodobieństwem wskazują informacje, którymi dysponuje rząd.

Zobacz wideo Siemoniak o atakach hakerskich na rząd: Kompromitacja i ewenement na skalę światową

Atak hakerski Rosjan na podatki.gov.pl

We wtorek rano strona internetowa podatki.gov.pl nie działała. Wyświetlał się jedynie komunikat, że "Ta witryna jest nieosiągalna".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

"Od kilku dni na rosyjskich telegramach było widoczne namawianie się na atak DDoS na polskie serwery, w tym skarbówki. W efekcie ePITa teraz nie złożymy" - informował we wtorek Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM. 

We wtorek około godziny 9:30 resort finansów zaprzeczył jednak medialnym doniesieniom i poinformował, że "przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego i nie była wynikiem ataku hakerskiego". Dopiero Janusz Cieszyński sprostował te informacje. 

Liczba ataków w hakerskich drastycznie wzrosła

Janusz Cieszyński w programie powiedział również, że liczba cyberataków od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę wzrosła pięciokrotnie. Sekretarz ds. cyfryzacji nie podał jednak odpowiedzi na pytanie, czy można powstrzymać ataki z terytorium Rosji

Podkreślił jednak, że takie ataki jak ten na skrzynkę mailową Michała Dworczyka, to działalność rosyjskich służb. 

Atak został przypisany rosyjskim służbom przez 27 krajów UE, w zgodnym oświadczeniu. Nie wszystkie informacje na ten temat są przekazywane opinii publicznej

- powiedział Janusz Cieszyński.

Więcej o: