Oszuści podszywają się pod policję. Wysyłają maile o "wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego"

W ostatnich dniach na skrzynki mailowe wielu Polaków trafiają wiadomości pochodzące rzekomo od policji, która ma ostrzegać o wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju. Funkcjonariusze informują, że policja nie komunikuje się z obywatelami w taki sposób i przestrzega przed działaniami oszustów podszywających się pod polskie służby.

Wielu internautów niejednokrotnie doświadczyło działań oszustów, wysyłających na ich skrzynki mailowe wiadomości zawierające sfabrykowane treści. Za przeciwdziałanie tego rodzaju praktykom jest odpowiedzialny m.in. zespół CERT Polska, powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Jak informuje portal dobreprogramy.pl, pracownicy tego zespołu odnotowali w ostatnim czasie wiele przypadków rozsyłania maili, które informują odbiorców o rzekomym wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Ich autorzy podszywają się pod policję.

Uwaga na nowe oszustwo na FacebookuUwaga na oszustwo na Facebooku. Do użytkowników trafiają fałszywe maile

Policja: Wiadomości o wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego to fałszywe informacje

3 marca policja opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat, w którym zaprzecza, jakoby funkcjonariusze wysyłali obywatelom tego rodzaju komunikaty.

Zobacz wideo Czy Polska jest gotowa na cyberataki? Minister Ociepa wyjaśnia

"W ostatnich dniach obserwujemy kolejne próby podszywania się pod Policję. Do wielu osób rozsyłana jest wiadomość e-mailowa pochodząca rzekomo od Policji, z treści której możemy dowiedzieć się o istniejącym wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego na terenie Polski. Informujemy, że Policja nie jest autorem tych wiadomości" - czytamy w oświadczeniu.

Funkcjonariusze podkreślają, że celem oszustów "może być próba wywołania niepokoju lub strachu, a także może być wstępem do kolejnych przestępczych działań".

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

HakerFałszywe maile podszywające się pod system eFaktura. Link zawiera trojana

Fałszywe maile - jak rozpoznać oszustwo?

Policjanci odnoszą się również do używania przez autorów wiadomości adresów wprowadzających w błąd.

"Na uwagę zwraca nazwa adresu mailowego z jakiego wysyłane są te wiadomości: 'kryminalny@p0licja.com'. Zwracamy uwagę na celowe użycie cyfry 0 w nazwie Policja. Mimo, że część z informacji zawartych w mailu jest słuszna, to jej celem może być wywołanie niepokoju lub strachu" - stwierdzają autorzy komunikatu.

Więcej o: