Alarm lotniczy w Moskwie. Telewizja nadała komunikat o udaniu się do schronów. Minister wyjaśnia

- Telewizja w Rosji nadała komunikaty o nalocie, ataku i konieczności zabrania masek przeciwgazowych i udania się do schronu - poinformowała Ukraińska Prawda. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji poinformowało jednak, że to atak hakerski.

Ukraińska Prawda opublikowała nagranie, na którym widać jak przerwana jest transmisja programu w rosyjskiej telewizji i nadany zostaje komunikat o ataku lotniczym z instrukcją o udaniu się do schronu i zabraniu masek przeciwgazowych. Według wstępnych informacji pojawił się on w Moskwie i obwodzie swierdłowskim. 

Ataki hakerskie w Rosji. Media nadają fałszywe komunikaty

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji za pośrednictwem propagandowej agencji TASS przekazało jednak, że informacje o zagrożeniu są fałszywe, a komunikat pojawił się z powodu "włamań na serwery stacji radiowych i kanałów telewizyjnych", przez co po kraju rozeszła się informacja o ogłoszeniu alarmu lotniczego.

To kolejny taki atak w krótkim czasie. Ostatni raz 22 lutego 2023 roku rosyjskie stacje radiowe w Biełgorodzie, Starym Oskolu, Ufie, Kazaniu, Nowouralsku i regionie moskiewskim nadały komunikat o treści "Uwaga, uwaga, zagrożenie atakiem rakietowym". Wybrzmiał on w stacjach radiowych "Komedia", "Humor FM" i "Autoradio". Po fakcie ministerstwo także tłumaczyło, że był to atak hakerski

Więcej informacji z kraju i ze świat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak

***

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: