Amerykanie od dłuższego czasu oskarżają TikToka o powiązania z chińskimi władzami i obawiają się, że platforma społecznościowa może przekazywać informacje na temat swoich użytkownikom Pekinowi. Teraz USA wyciągnęły chyba najcięższą broń w wojnie z TikTokiem.
Jak donosi agencja Reuters, administracja Joe Bidena zażądała, aby wszyscy chińscy akcjonariusze pozbyli się swoich udziałów w firmie ByteDance, która jest właścicielem TikToka. Władze USA zagroziły, że w przeciwnym razie wprowadzą całkowitą blokadę aplikacji w swoim kraju.
Dla TikToka byłoby to dość bolesne uderzenie, bo z amerykańskiej ziemi z chińskiej aplikacji korzysta bagatela 100 mln osób. Co więcej, USA mogą zainspirować lub wpłynąć na inne kraje, aby i one zakazały chińskiej apki. Przede wszystkim chodzi tu o państwa Unii Europejskiej i Wielką Brytanię.
UE już teraz debatuje nad możliwym zbanowaniem apki na terenie Wspólnoty, jeśli ta nie dostosuje się do europejskich przepisów. Wielka Brytania ogłosiła z kolei w czwartek wprowadzenie zakazu korzystania z TikToka na telefonach brytyjskich urzędników. Od połowy 2020 roku aplikacja jest natomiast zakazana w Indiach, gdzie uznano ją za potencjalne zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego".
Jak opisuje Reuters, postawieniem takiego ultimatum to jedno z najbardziej dramatycznych kroków, jakie podjęły Stany Zjednoczone w walce z TikTokiem. Amerykanie od pewnego czasu debatują nad sposobami skutecznego zablokowania aplikacji. Jak przypomina agencja, po raz pierwszy zakazać aplikacji próbował Donald Trump w 2020 roku, ale wtedy jego działania zablokowały amerykańskie sądy.
Nie jest jasne, w jakiej formie przekazano TikTokowi ultimatum oraz w jaki sposób Amerykanie zamierzają zablokować korzystanie z TikToka. Rzeczniczka platformy przyznała tylko Reutersowi, że słyszała taką groźbę od amerykańskiego Komisji ds. inwestycji zagranicznych (Committee on Foreign Investment in the United States). Chińskie władze w odpowiedzi oświadczyły, że USA do tej pory nie przedstawiły żadnych dowodów na to, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Właściciel TikToka, firma ByteDance to chińskie przedsiębiorstwo założone w Pekinie w 2012 roku. Spółka w 60 proc. należy do udziałowców międzynarodowych, 20 proc. akcji mają jej pracownicy, a kolejne 20 proc. założyciele. ByteDance stworzyło TikToka w 2016 roku, a w 2017 roku platforma wchłonęła konkurencyjną aplikację musical.ly.