Iwona Wieczorek nie została odnaleziona. Oszuści wykorzystują tragiczną historię

Iwona Wieczorek nie została odnaleziona, choć w internecie coraz częściej pojawią się sensacyjne artykuły informujące o odnalezieniu kobiety. Ich autorami są oszuści, którzy chcą wyłudzić od naiwnych czytelników wrażliwe dane.

Mimo działań śledczych nadal nie ma przełomu w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek, do którego doszło w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. W mediach co i rusz pojawiają się jednak doniesienia na ten temat. Sprawa w ostatnim czasie wróciła m.in. ze względu na badania prowadzone w Sopocie przez nurków czy postawienie zarzutów Pawłowi P., który przed 13 laty bawił się z Iwoną na imprezie. Część artykułów donoszących o nowych faktach w tej sprawie to jednak nic innego jak fake news, którymi posługują się oszuści, aby wyłudzić dostęp do naszych kont w serwisach społecznościowych m.in. na Facebooku

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 149 [zawiera autopromocję]

Iwona Wieczorek nie została odnaleziona. Uwaga na oszustwa

Demagog, serwis zajmujący się kontrolą i weryfikacją fake newsów, opisał, że w ostatnim czasie tę tragiczną historię zaczęli wykorzystywać oszuści. "Scamerzy rozprzestrzeniają sensacyjnie brzmiące posty, ilustrowane zdjęciami, ukradzionymi z publikacji medialnych, a niebezpieczne linki, w które nie należy klikać, prowadzą na stronę, która łudząco przypomina witrynę Wirtualna Polska" - czytamy na portalu. Te sensacyjnie brzmiące posty mogą nawiązywać do m.in. znalezienia kobiety. "Kto by pomyślał, że znajdą ją akurat tam. To, co musiała przejść, nie mieści się w głowie" czy "Nikt się nie spodziewał, że tam cały czas była. Tylko dla osób o mocnych nerwach" - tak brzmią nieprawdziwych artykułów, które przytacza branżowy portal geekweek

My również przestrzegamy przed wchodzeniem w linki, do nieznanych portali internetowych, nawet jeśli przypominają znane serwisy. Wielokrotnie przed dostępem do artykułu, zdjęć, lub filmy pojawia się okienko logowania do Facebooka. Oficjalnie po to, by potwierdzić nasz wiek. W rzeczywistości jednak oszuści chcą w ten sposób zdobyć wrażliwe dane. Demagog wymienia, że strony, które rozprowadzają te fake newsy, mają m.in. adresy: NASZA-POLSKA24H.EU5.NET, WIADOMOSC-POLSKA24H.EU5.NET. 

ZUS Oszuści podszywają się pod ZUS. "Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie"

Plaga fake newsów o Iwonie Wieczorek

Przypominamy, że w internecie dostępny jest rejestr witryn internetowych uznanych za niebezpieczne. Prowadzi go CERT Polska - zespół powołany do reagowania na naruszenia bezpieczeństwa w sieci. Do tej organizacji można zgłaszać również wszelkie próby cyberoszustwa, np. podejrzenie wyglądające artykuły dotyczące odnalezienia Iwony Wieczorek.  

Więcej o: