Nie będziesz zachwycony. Microsoft zaczyna wyświetlać reklamy na komputerach z Windows

Microsoft będzie wyświetlał jeszcze więcej reklam na komputerach z systemami Windows. U niektórych użytkowników już wyświetlają się powiadomienia w Menu Start zachęcające do korzystania z różnych usług giganta.

Tak zwane sugestie, czyli podpowiedzi od Microsoftu, w jaki sposób najlepiej korzystać z komputera, pojawiały się w systemach Windows od dawna. Amerykański gigant nie krył się jednak z tym, że chciałby, aby w jego systemie pojawiły się i reklamy. Tak też stało się w lutym br., gdy spoty reklamowe firm trzecich pojawiły się w sklepie z aplikacjami Microsoft Store. To jednak nie koniec.

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Microsoft testuje reklamy w Menu Start

Jak zauważyły anglojęzyczne media technologiczne, różnego rodzaju reklamy zaczęły się teraz pojawiać również w Windows 11 po otwarciu Menu Start. Komunikaty pojawiają się w lewym dolnym rogu tego obszaru i zachęcają do instalacji lub skorzystania z różnych usług amerykańskiego giganta - np. utworzenia kopii zapasowej w chmurze OneDrive lub założenia konta Microsoft. Wygląda na to, że - przynajmniej na razie - reklamy promują wyłącznie narzędzia samego Microsoftu i są dość subtelne. Nie można jednak całkowicie z nich zrezygnować, a jedynie odłożyć powiadomienie na później, co może być dość denerwujące.

Reklamy (w tej formie) pojawiły się wraz z aktualizacją do wersji KB5023778 Windowsa 11, która jest jak na razie w fazie testów (dostępna tylko dla chętnych). Wcześniej jednak - jak podaje MSPoweruser - część użytkowników zgłaszała już jednak pojawiające się w Windows reklamy m.in. nakłaniające do instalacji Windows 11 (na podobny krok Microsoft zdecydował się kilka lat temu, gdy przekonywał do pobrania Windows 10) lub zachęcające do wypróbowania pakietu Microsoft 365. 

Wygląda więc na to, że Microsoft testuje po prostu kolejne sposoby na zachęcenie użytkowników do skorzystania z własnych usług i być może zbiera przy okazji opinie użytkowników. Zazwyczaj jednak testy prowadzone są po to, aby za jakiś czas wdrożyć podobne rozwiązanie w gotowej wersji systemu operacyjnego. Nietrudno zgadnąć, że sporej części osób taka nowość (delikatnie mówiąc) nie przypadnie do gustu. Zwłaszcza jeśli reklam nie będzie można wyłączyć z poziomu ustawień.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: