Kryzys w IT? Firma z Poznania zwolniła 150 osób. Ekspert komentuje: Obawiam się, że to nie koniec

Poznańska firma IT Netguru zwolniła 150 osób "ze skutkiem natychmiastowym". Wyjaśniła, że reorganizacja jest konieczna, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Tymczasem internauci podający się za pracowników Netguru twierdzą, że firma miała również dokonać redukcji pensji.

Firma Netguru wyjaśniła w swoim oficjalnym komunikacie, że podjęła decyzję o zwolnieniu 150 pracowników, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i dokonać reorganizacji. Jak podaje serwis epoznan.pl, przedsiębiorstwo informatyczne miało dokonać zwolnień we wtorek. Współzałożyciel Netguru Kuba Filipowski tłumaczył, że przekazał wszystkim pracownikom objętym zwolnieniami, iż firma nie pozostawi ich bez wsparcia. Przedsiębiorstwo Netguru wyjaśniło, że w ramach pakietu wsparcia zaoferowano: dodatek pieniężny zależny od rodzaju umowy i stażu w firmie, rozszerzone ubezpieczenie medyczne, dostęp do opcji wsparcia zdrowia psychicznego i przedłużony dostęp do sprzętu firmowego.

Zobacz wideo Kalisz: Inflacja spada, ale w sposób automatyczny

Zwolnienia w Netguru. Ekspert: Obawiam się, że należy spodziewać się kolejnych wiadomości

Na portalu GoWork pojawiły się wpisy osób, które podają się za pracowników Netguru. Jak czytamy, część pracowników, która nie została zwolniona, miała zgodzić się na redukcję pensji. "7900 brutto, kazali podpisać papier, że cofka do 5900 i do końca roku żadnych premii" - czytamy w jednym ze wpisów. Gazeta.pl poprosiła firmę Netguru o komentarz odnośnie rzekomych redukcji pensji wśród pracowników. W momencie publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Z kolei prezes Inetum Polska Marek Pokorski, cytowany w komunikacie, który otrzymała Gazeta.pl, skomentował ogólną sytuację w branży IT, wskazując, że jest "to scenariusz, którego się spodziewaliśmy, o czym mówiliśmy w lutym br.". "W branży nastąpiła zasadnicza zmiana. Obecnie nie każdy, kto dysponuje zasobami, jest 'skazany na sukces'" - podkreślił. 

"Obawiam się, że należy spodziewać się kolejnych wiadomości o takim charakterze z polskiego rynku. Niewykluczone, że wyczekiwany był ten pierwszy, który zdecyduje się na taki krok i w ten sposób zgarnie, negatywnie rozumianą 'premię wizerunkową'. Niewątpliwie kluczową okolicznością skłaniająca do podejmowania tych trudnych decyzji pozostaje sytuacja rynkowa, która w pierwszym kwartale nie była, mówiąc kolokwialnie, najlepsza. Pozostaję przy tym jednak optymistą, jeśli chodzi o rozwój sektora w Polsce, a w Inetum nie rezygnujemy z naszych planów w tym obszarze" - zaznacza Marek Pokorski.

McKinsey Globalny gigant też zwalnia. Pracę może stracić nawet 2000 osób

Wielkie zwolnienia w wielkich firmach. Zwolnienia grupowe m.in. w Amazon, Google i Microsoft

Netguru działa na poznańskim rynku od 2008 r. Zajmuje się między innymi tworzeniem oprogramowania oraz usługami doradczymi z zakresu tworzenia i rozwoju produktów cyfrowych. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, Netguru na koniec 2021 r. zatrudniało 318 pracowników etatowych - to o 95 więcej niż rok wcześniej. Na koniec 2022 r. zespół firmy, licząc z osobami współpracującymi na umowach B2B, tworzyło 900 osób. Netguru to nie jedyna firma, która w ostatnim czasie zdecydowała o dużych zwolnieniach. Wcześniej pisaliśmy na next.gazeta.pl o zwolnieniach w firmie Huuuge Games. Producent gier mobilnych ogłosił, że do końca kwietnia pożegna się z 46 pracownikami. Wielkie zwolnienia ogłaszał również Amazon (18 tys. pracowników) i Google (12 tys. osób). Natomiast Microsoft i firma Meta (właściciel Facebooka) zamierzają zwolnić po 10 tys. osób.

Więcej o: