Allegro będzie mieć konkurenta. Stoi za nim jedna z najpotężniejszych polskich firm

Wszystko.pl to polski serwis, który planuje w czerwcu stanąć w szranki ze znanymi platformami takimi jak Allegro.pl, Amazon.pl czy Empik.com. Strona działa od dawna, jednak do tej pory rejestrować się na niej i sprzedawać mogli tylko niektórzy. To się właśnie zmienia.

W czerwcu wystartować ma serwis wszystko.pl. Portal, który ma stanowić konkurencję dla Allegro.pl, obecnie znajduje się w fazie testów. Za nową internetową platformą, która ma umożliwić Polakom wygodne zakupy w internecie, stoi gigant. To jedna z największych polskich firm i potentat w branży informatycznej -  Comarch. 

W swoim komunikacie zapowiadającym uruchomienie serwisu spółka zapewnia, że "sprzedający skorzystają m.in. z 0 proc. prowizji od sprzedaży czy braku opłat za wystawianie ofert". Spółka wyjaśnia też powody uruchomienia nowego portalu. "Według corocznie wydawanego raportu Gemius Polska 'E-commerce w Polsce', blisko 80 proc.  internautów z Polski robiło w 2021 r. zakupy w Internecie. Spory potencjał biznesowy tworzy przedsiębiorcom okazję do skutecznego dywersyfikowania źródeł sprzedaży i trafienia z ofertą do niemal nieograniczonej liczby klientów" - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki. 

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Wszystko.pl teraz dla wszystkich. Wielka zmiana w e-commerce

Platforma będzie miała charakter tzw. marketplace. Oznacza to, że będzie pośredniczyć pomiędzy sprzedawcami i klientami. Tak jest w przypadku platform takich jak Amazon.pl czy Empik.com, które na swoich stronach umożliwiają prowadzenie sprzedaży innym podmiotom. Platforma typu marketplace to rodzaj platformy handlowej, na której swoje produkty oferuje wielu sprzedawców. Platformy typu marketplace oferują szeroki wybór produktów w jednym miejscu, dzięki czemu klienci mają dostęp do większej liczby produktów bez konieczności odwiedzania różnych sklepów internetowych. Marketplace oferuje klientom także możliwość porównywania cen i produktów w jednym miejscu, co pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze.

Comarch podkreśla, że platforma wszystko.pl nie jest nowym projektem. Marketplace działał już od dawna. Do tej pory rejestrować i sprzedawać na nim mogli tylko użytkownicy systemów Comarch ERP. Zmiana polega na udostępnieniu serwisu dla wszystkich, którzy planują rozwijać swoją sprzedaż internetową.

Comarch to jedna z największych firm informatycznych w Polsce. Ma wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu oprogramowania do sprzedaży internetowej, np. w obszarze rozwijania Comarch e-Sklepu, usługi Comarch e-Sale czy tworzenia i sprzedaży oprogramowań Comarch ERP.

Czy Allegro musi obawiać się nowego konkurenta? Ostatnie wyniki pokazują, że popularny w Polsce serwis ma raczej powody do zadowolenia. W czwartek spółka opublikowała wyniki finansowe za 2022 rok. Widać w nich niemal same pozytywy. Najważniejsza pozycja to skorygowana EBITDA (wynik na działalności operacyjnej przed uwzględnieniem amortyzacji i zdarzeń jednorazowych) dla polskiej części grupy wzrosła w czwartym kwartale aż o 41,2 proc. do 708 mln zł. Z kolei przychody polskiej części biznesu wzrosły o 26,5 proc. do 2 mld zł w czwartym kwartale i o 24,1 proc. do 6,65 mld zł w całym 2022 roku - czytamy w informacji prasowej spółki. W czwartym kwartale 2022 r. skonsolidowany zysk netto wyniósł 179,5 mln zł, czyli znacznie mniej od prognoz analityków, które średnio zakładały wynik na poziomie 260 mln zł.

Więcej o: