Allegro prosiło cię o aktualizację danych? Uważaj na takie wiadomości. To nowe oszustwo

Cyberprzestępcy rozpoczęli kampanię phishingową, w której celują w kupujących i sprzedających na Allegro. Podszywając się pod platformę, proszą internautów o "zaktualizowanie" danych osobowych oraz "aktywację zabezpieczenia" numerem karty.

Cyberprzestępcy zdecydowanie obudzili się już po przerwie świątecznej i rozpoczęli kolejne, masowe ataki na polskich internautów. Teraz celują w klientów platformy zakupowej Allegro, którzy przez nieuwagę klikną link i podadzą swoje dane osobowe oraz numery kart płatniczych.

Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

Allegro nie chce potwierdzać numeru karty. To oszuści

Przed oszustwem ostrzega CERT Orange Polska. Jak piszą specjaliści, Polacy otrzymują od oszustów maile stylizowane na wiadomości od Allegro. Znajdziemy na nich podrobione logo platformy oraz informację o rzekomej "aktualizacji zabezpieczeń konta Allegro", które ma wymagać "aktywacji zabezpieczenia C2A". Jak dokonać rzekomej aktywacji proponowanej przez oszustów? Oczywiście poprzez "zalogowanie się" na swoje konto, podanie swoich danych, a następnie podanie "danych płatniczych".

Wiadomości mailowe zostały przygotowane w dość staranny sposób, ale podejrzenie powinien wzbudzić podany w nich link (kryje się pod przyciskiem "zaktualizuj moje dane"). Po kliknięciu odnośnika ofiara jest bowiem przenoszona do spreparowanej strony w zdecydowanie mocno podejrzanej domenie. Nie powinniśmy jej otwierać, a szczególnie podawać tam jakichkolwiek danych. Celem oszustów jest wykradzenie danych do konta praz środków z karty płatniczej. Jeśli mamy wątpliwości, czy faktycznie "wszelkie wpłaty i wypłaty zostały tymczasowo wstrzymane", powinniśmy samodzielnie skontaktować się z Allegro.

Atak z wykorzystaniem wizerunku Allegro to jedno z wielu oszustw w ostatnich dniach. W środę CERT Orange Polska informowało, że przestępcy podszywają się pod Netfliksa, próbując przekonać, że platforma odrzuca płatności za subskrypcję. Wcześniej przy pomocy przejętych kont na Facebooku oszuści rozsyłali do Polaków wiadomości SMS z pytaniem: "Czy to ty w tym filmie" i linkiem do podejrzanej strony. Warto mieć się zatem na baczności. Jako ciekawostkę warto dodać, że - jak wynika z badania multiporównywarki rankomat.pl - aż 74 proc. Polaków zetknęło się z próbą oszustwa internetowego przynajmniej raz w życiu, a aż 21 proc. straciło w wyniku ataku swoje pieniądze lub dane.

Więcej o: