PlayStation 5 to maszynka do zarabiania pieniędzy. W Europie konkurenci nie mają z Sony szans

Sony może mówić o niewątpliwym sukcesie, bo PlayStation 5 - pomimo że od premiery minęło już sporo czasu - wciąż cieszy się ogromną popularnością. W marcu br. konsola sprzedała się w Europie w liczbie 600 tys. sztuk, co stanowi wzrost o 315 proc.

Jak wynika z szacunkowych danych udostępnionych przez VGChartz, PlayStation 5 wciąż sprzedaje się świetnie. Do klientów w Europie trafiło ponad dwa razy więcej konsol PS5 niż Nintendo Switch i kilka razy więcej w porównaniu do Xboxa Series X oraz S. Od początku sprzedaży najnowsza generacja konsol od Sony zawitała w domach 10,93 mln europejskich graczy.

Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

PlayStation 5 w Europie rozchodzi się jak świeże bułeczki

Z szacunków wynika, że w marcu br. Europejczycy kupili 597,5 tys. egzemplarzy PlayStation 5, co stanowi wzrost o aż 315,4 proc. rok do roku (w stosunku do marca 2022). To po części zasługa wciąż znacznych problemów z dostępnością konsol na rynku, z jakimi Sony zmagało się od samej premiery (czyli od listopada 2020). Dopiero w styczniu br. japoński producent zadeklarował, że konsol jest już na rynku na tyle dużo, że powinno wystarczyć ich dla wszystkich chętnych (pomimo ogromnego popytu). Wciąż jednak - porównując do konkurencji - jest to wynik imponujący. Nintendo Switch sprzedało się w tym samym czasie w liczbie 273,5 tys. egzemplarzy, a konsol Xbox Series X/S rozeszło się niespełna 134 tys. sztuk. Dla porównania sprzedaż poprzedniej generacji PlayStation 4 osiągnęła 5,5 tys. egzemplarzy.

Nintendo i Microsoft w przeciwieństwie do Sony nie mogą też pochwalić się wzrostami rok do roku. W stosunku do marca 2022 sprzedaż Switcha na Starym Kontynencie spadła o 21,2 proc., a w przypadku Xboxa spadek sięga aż 40,4 proc. Co ciekawe, PlayStation 4 w takim samym czasie od swojej premiery (czyli po trzech latach i czterech miesiącach) też sprzedawało się zauważalnie gorzej niż teraz PS5. W marcu 2016 roku sprzedano 442 tys. egzemplarzy PS4, czyli o 155,5 tys. mniej niż PS5. Dla porównania Microsoft sprzedał ówcześnie niecałe 140 tys. konsol Xbox One.

Różnica jest też zauważalna, jeśli weźmie się pod uwagę cały pierwszy kwartał każdego roku. Od początku stycznia do końca marca tego roku Sony sprzedało w Europie ok. 1,5 mln egzemplarzy PS5, co stanowi potężny skok względem tego samego okresu 2022 roku - wtedy było to 404 tys. sztuk. To skok o aż 270 proc. rok do roku (z 970 tys. sztuk). Xbox Series X/S do marca br. osiągnęło wynik ok. 355,3 tys. sztuk, co stanowi spadek o 15 proc. (z 418 tys. sztuk), a Nintendo Switch - 800 tys., co z kolei oznacza zamknięcie kwartału z wynikiem o 18,3 proc. gorszym niż rok wcześniej (spadek z 979 tys. sztuk). Mocno spadła też sprzedaż PlayStation 4 (o 43,9 proc.), ale cały rynek konsol powiększył się o 45,7 proc., właśnie dzięki zdecydowanie większej liczbie PS5, które trafiły w tym roku do graczy.

Więcej o: