Ile prądu zużywają domowe sprzęty? Co "żre" najwięcej? Oto przykładowe wyliczenia

Które domowe urządzenia zużywają najwięcej prądu? Ile kosztuje prąd za 20 dni pracy zdalnej na laptopie? Odpowiedzi, wraz z listą domowych sprzętów i wyliczeniami, znajdziesz poniżej.

Według wyliczeń porównywarki Optimal Energy, na którą powołuje się portal InnPoland.pl, 1 kWh w najpopularniejszej taryfie G11 kosztuje 93 grosze (wraz z dopłatami handlowymi, prowizjami itp.), ale po przekroczeniu limitu 2000 kWh średnia stawka wzrasta do 1,44 zł. PGNiG wyliczyła z kolei, że 1 kWh kosztuje 69 groszy.

Zobacz wideo Płyta indukcyjna - największy pożeracz prądu w domu?

Oba źródła podjęły próbę obliczenia, ile prądu pobierają domowe urządzenia i jak przekłada się to na comiesięczne rachunki. Wyniki są oczywiście uśrednione, bo jedne gospodarstwa mogą używać częściej danego sprzętu, inne rzadziej, a i pobór mocy może różnić się w zależności od typu urządzenia.

Ile prądu pobierają domowe sprzęty? Przykładowe wyliczenia

Dziennikarz InnPoland wyliczył - z użyciem miernika, biorąc pod uwagę stawkę podaną przez Optimal Energy - że jego:

 • Lodówka - zużywa dziennie 1,68 kWh, a miesięcznie 50 kWh; miesięczny koszt wynosi zatem: 46,50 zł.
 • Piekarnik - zużywa w godzinę mniej niż 1 kWh. Przy założeniu, że piekarnika używa się tylko od czasu do czasu, miesięczny koszt wynosi najwyżej kilkadziesiąt groszy.
 • Płyta indukcyjna - zużywa przy średniej mocy 2-3 kWh. Przy codziennym używaniu miesięczny rachunek wyniesie 56,84 zł.
 • Czajnik elektryczny - do około 1,5 litra wody zużywa 0,13 kWh. To koszt rzędu 12 gr. Taka ilość wody gotowanej trzy razy dziennie przekłada się na 11 zł na miesięcznym rachunku.
 • Mikrofalówka - działająca z maksymalną mocą przez pięć minut pobiera 0,09 kWh; koszt: 8 gr. Przy trzech użyciach dziennie daje to 24 gr, a miesięcznie mniej więcej 7 zł.
 • Pralka - na jedno pranie w niskiej temperaturze potrzebowała 0,4 do 0,6 kWh, czyli 40-55 gr, a zatem przy trzech praniach tygodniowo (a 12 miesięcznie) to koszt 5-7 zł.
 • Grzejnik olejowy - włączony przez 1,5 godziny z pełną mocną zużył 3 kWh. Kosztowało to 2,79 zł, co przy codziennym używaniu w taki sam sposób daje 84 zł miesięcznie.
 • Telewizor - grający przez siedem godzin bez przerwy zużył 0,75 kWh, co kosztowało 70 gr. Miesięcznie to 21 zł.
 • Smartfon - do naładowania baterii o pojemności 4800 mAh od 50 proc. do pełna zużywa średnio mniej niż 0,01 kWh. Dziennie kosztuje to 1,4 do 1,9 gr, czyli - przy codziennym ładowaniu - niecałe 56 gr miesięcznie.
 • Laptop - przez osiem godzin pracy zużył do 0,3 kWh prądu. Dzień roboczy kosztuje zatem niespełna 30 gr. W skali miesiąca - zakładając, że ktoś pracuje tak przez 20 dni - laptop zużywa prąd za niecałe 6 zł.

Wynika z tego, że najwięcej prądu potrzebują sprzęty, które muszą coś podgrzewać, czyli: grzejnik, piekarnik, pralka oraz czajnik.

Zestawienie portalu InnPoland nie obejmuje m.in. odkurzacza, zmywarki czy komputera stacjonarnego. Przykładowe zużycie prądu dla tych urządzeń wyliczyła PGNiG:

 • Odkurzacz - jeśli przyjmiemy, że pracuje nie więcej niż dwie godziny tygodniowo, a jego moc to 1500 W, to takie tygodniowe zużycie wynosi 3 kWh, a kosztuje - 2,07 zł. Miesięcznie wychodzi 8,28 zł.
 • Zmywarka - pod uwagę wzięto sprzęt o klasie energetycznej A++, który pracuje siedem dni w tygodniu. Dzienne zużycie wynosi w takim wypadku 0,65 kWh, co kosztuje 45 gr. Miesięcznie to 13,5-14 zł.
 • Komputer stacjonarny - przy założeniu, że działa około pięciu godzin dziennie, a jego moc wynosi 90 W, dzienne zużycie to 0,54 kWh, co kosztuje 37 gr, czyli 11-12 zł miesięcznie.
Więcej o: