Google zablokowało ponad milion fałszywych aplikacji. W walkę z oszustami zaangażowano AI

Google w zeszłym roku zablokowało aż 1,43 mln złośliwych aplikacji na smartfony z Androidem, które miały zostać opublikowane w sklepie Play. Firma chwali się, że udało się to osiągnąć dzięki pracy nad algorytmami uczenia maszynowego oceniających programy.
Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

W ostatnich latach fałszywe aplikacje stały się ogromnym problemem dla Google. Cyberprzestępcy stale próbują bowiem umieścić złośliwe programy w sklepie Google Play, np. poprzez podszywanie się pod popularne marki. Internetowy gigant w trosce o dobro swoich użytkowników musi więc na czas rozpoznawać i usuwać fałszywe apki. Jak się okazuje, Google coraz lepiej radzi sobie z tym zadaniem. Zgodnie z danymi, które opublikowano w czwartek na oficjalnym blogu internetowego giganta, w całym 2022 roku zablokowano 1,43 mln aplikacji naruszających zasady firmy. Z Google Play wyrzucono też 173 tys. "złośliwych" wydawców aplikacji oraz oszustów. Amerykański gigant podaje, że wartość nieuczciwych działań oraz nadużyć, które zablokowano, oszacowano na ponad 2 mld dolarów.

TechnoTerapia Jak zadbać o neutralność klimatyczną? Wyjeżdżasz? Wyłącz" [PODCAST] SPONSOR: ORANGE POLSKA

AI pomogło Google usunąć ponad milion fałszywych aplikacji ze sklepu Play

Google chwali się, że wyższa niż wcześniej skuteczność w walce z cyberprzestępcami to między innymi zasługa sztucznej inteligencji. Przedsiębiorstwo w zeszłym roku kontynuowało inwestycje w systemy uczenia maszynowego, które pomagały oceniać aplikacje i rozpoznawać te, które nie są zgodne z zasadami Google. Firma podnosi też poprzeczkę w postaci wyższych wymagań dla programistów, którzy chcą pozwolić na logowanie przy pomocy numeru telefonu, poczty e-mail i innych metod weryfikacji Google. Podano również, że udało się ograniczyć ponad milionowi aplikacji dostępu do wrażliwych danych użytkownika, a w ciągu ostatnich trzech lat udało się zablokować pół miliona apek, które bezpodstawnie wymagały uprawnień do różnych ustawień lub podzespołów smartfona.

Więcej o: