Nie musisz już drukować biletu. W WKD wreszcie ukryjesz go na zwykłej karcie płatniczej

Pasażerowie warszawskiej kolei WKD jako pierwsi w Polsce będą mogli zakodować bilet na swojej karcie płatniczej. Dzięki temu zniknie konieczność drukowania i przechowywania klasycznych, papierowych biletów.

Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje w wielu miastach na świecie, ale do tej pory nie istniało jeszcze w żadnym systemie kolejowym w Polsce. Zakodowanie biletu bezpośrednio na karcie płatniczej pozwala zapomnieć o noszeniu przy sobie jego fizycznej wersji lub kart długookresowych. W razie kontroli bilet ukryty jest na karcie płatniczej, którą podróżny zapłacił w automacie. Taką możliwość dostaną teraz klienci Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), która dowozi pasażerów m.in. z Podkowy Leśnej i Milanówka do centrum stolicy.

Zobacz wideo Huawei Watch Buds, czyli zegarek rodem z Jamesa Bonda. Czy to ma sens? [TOPtech]

WKD pozwoli zakodować bilet na karcie płatniczej

WKD w zeszłym tygodniu zakończyła montaż nowych mobilnych biletomatów, które teraz rozlokowane są w każdym pociągu linii. Automaty pozwalają nie tylko na zakup tradycyjnych, papierowych biletów, ale również ich wirtualnych odpowiedników. Te drugie kodowane są właśnie na karcie płatniczej pasażera. Cały proces zakupu jest bardzo prosty, wystarczy wybrać na ekranie opcję "Wirtualny bilet" i zapłacić za niego kartą płatniczą. W systemie sprzedażowym pojawia się wtedy informacja, że bilet przypisany jest do karty, którą dokonano zakupu. 

Opcja wirtualnego biletu działa zarówno w przypadku klasycznej, plastikowej karty, jak i smartfona oraz smartwatcha. W razie kontroli, do urządzenia kontrolera wystarczy przyłożyć tę samą kartę lub urządzenie, a system sam wykryje obecność biletu w bazie. WKD zapewnia, że system jest całkowicie bezpieczny - "karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji i na żadnym z etapów kontroli nie ma możliwości jej sklonowania, pobrania pieniędzy czy też dostępu do danych na niej zawartych" - tłumaczy na swojej stronie przewoźnik.

Włodarze popularnej "WuKaDki" zaznaczają, że nowe biletomaty mają być nie tylko wygodniejsze, ale i - dzięki ograniczeniu ilości produkowanego papieru - bardziej przyjazne środowisku. Automaty mają też zużywać mniej energii i być w pełni przystosowane do obsługi przez osoby niedowidzące. Dla nich przygotowano możliwość zakupu biletu gestami na ekranie.

Więcej o: