Cieszyński zapowiedział cyfrową rewolucję. Już w czerwcu wielkie zmiany

Polska uruchomi w czerwcu aplikację mObywatel. - Będziemy największym krajem w Unii Europejskiej, który ma cyfrowy dokument tożsamości - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Zapowiedział również konkurs na budowę światłowodowego internetu o wartości 10 mld zł.
Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

Cyfryzacja w Polsce przyspiesza. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas kongresu gospodarczo-technologicznego Impact'23 w Poznaniu zapowiedział wprowadzanie kolejnych usług cyfrowych. Wyjaśnił, że na przyspieszenie zmian wpłynęła m.in. pandemia i wojna w Ukrainie. Przypomniał, że trzy tygodnie po ataku Rosji na Ukrainę uruchomiono program nadawania PESEL uciekinierom wojennym. - W ciągu miesiąca nadaliśmy prawie milion PESEL-i - dodał.

Nadchodzi mObywatel. Minister Janusz Cieszyński: Polska będzie największym krajem w UE, który ma cyfrowy dokument tożsamości

Janusz Cieszyński ocenił, że po wprowadzonych zmianach Polska będzie "największym krajem w Unii Europejskiej, który ma cyfrowy dokument tożsamości, na równi z dowodem osobistym i paszportem". Wraz z aktualizacją aplikacji mObywatel, od września składając wniosek o dowód - w wersji elektronicznej dostaniemy go od ręki. Na plastikowy dowód będziemy musieli poczekać. Natomiast od lipca w aplikacji będzie też dostępne tymczasowe prawo jazdy. - Bez czekania będzie można usiąść za kółkiem - mówił w Poznaniu minister Cieszyński.

Szef resortu cyfryzacji zapowiedział wprowadzenie od nowego roku szkolnego e-pełnomocnictwa. Umożliwi ono załatwianie spraw urzędowych osobom, które oddelegujemy w tym celu w naszym imieniu. W dalszej perspektywie rząd chce też docelowo dopuścić e-pełnomocnictwo również dla rynku. Ponadto, w każdej gminie będzie można uruchomić kartę mieszkańca i związane z nią usługi dla mieszkańców z pomocą aplikacji mObywatel.

Rusza aplikacja mObywatel. To nie tylko cyfrowy dokument tożsamości

Aplikacja mObywatel 2.0 ma zostać uruchomiona na przełomie czerwca i lipca. Będzie to nie tylko cyfrowy portfel dokumentów, ale także aplikacja transakcyjna. Pierwszą wersję aplikacji mObywatel uruchomiono jesienią 2017 r. Szef resortu cyfryzacji mówił, że w najbliższym czasie - za miesiąc lub dwa - zostanie ogłoszony największy w historii konkurs na budowę światłowodowego internetu o wartości 10 mld zł. Cieszyński mówił, że dwa miliony gospodarstw w Polsce nadal nie ma dostępu do szybkiego Internetu.

Więcej o: