Idzie program "Laptop plus". Ale tylko dla wybranych. Jest projekt ustawy

Nauczyciele dostaną od rządu bony na 2500 złotych, które będą mogli wykorzystać na zakup laptopa. Jest jednak kilka warunków. Jednym z nich jest zatrudnienie w publicznej szkole podstawowej.

W styczniu 2023 roku rząd ogłosił przetarg na zakup prawie 400 tys. laptopów dla uczniów. Komputery mają mieć porządną specyfikację. We wrześniu br., czyli na początku roku szkolnego 2023/2024, sprzęt ma trafić do wszystkich dzieci uczących się w czwartych klasach podstawówek jako bezzwrotne wsparcie. "Fakt" dotarł do szczegółów reformy, z której wynika, że oprócz uczniów skorzystają na niej także nauczyciele.  

Zobacz wideo Glapiński: Płaskowyż się skończył, inflacja spada na łeb, na szyję

Rząd dofinansuje zakup laptopa do 2500 zł dla nauczycieli

Nauczyciele co prawda nie mogą liczyć na darmowe laptopy, ale rząd chce umożliwić im ich zakup. Każdy pedagog zatrudniony w publicznej szkole podstawowej, bez względu na wysokość wynagrodzenia czy sytuację finansową, dostanie bon o wartości 2500 złotych do wykorzystania na zakup laptopa - opisuje "Fakt". Aby otrzymać taki bon, nauczyciel będzie musiał zwrócić się z prośbą do szkoły, a następnie wykorzystać go w punktach sprzedaży laptopów, które zostaną wskazane przez rząd i podane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji. Potrzebny kod zostanie nauczycielowi wysłany SMS-em i będzie należało go podać przy zakupie. Gdy jednak sprzęt będzie tańszy od wartości bonu, nie należy spodziewać się zwrotu reszty tej kwoty. Z drugiej strony, gdy wartość laptopa przekroczy kwotę wsparcia od rządu, będzie należało dopłacić różnicę. "Proponowane rozwiązanie wyposaży zarówno kadrę kształcącą, jak i samych uczniów w narzędzia, które pozwolą rozwijać ich kompetencje cyfrowe" - wskazano w uzasadnieniu, cytowanym przez "Fakt". 

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego po posiedzeniu rządu Rządowe laptopy dla czwartoklasistów. Znamy wymaganą specyfikację

To na razie jedynie założenia projektu ustawy, który wpłynął do Sejmu. Przepisy te jeszcze nie weszły w życie i zanim zostaną przyjęte, mogą się zmienić. W planowanych rozwiązaniach - które opisał "Fakt" - przewidziano, że wnioski o talon będzie można składać już w najbliższym roku szkolnym 2023/2024. Nauczyciele na zakup laptopa będą mieli dużo czasu. Bony stracą bowiem ważność 31 grudnia 2025 roku. Ustawodawcy zabezpieczyli się również przed oszustwami. Bonów nie będzie można oddać, a tym bardziej sprzedać. Co więcej, kupionego w ramach programu laptopa także nie będzie można odsprzedać przez pięć lat od zakupu. 

Więcej o: