Media: Dron na lotnisku w Pyrzowicach. Miała go zauważyć załoga samolotu Wizz Air

Załoga samolotu linii Wizz Air podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach zauważyła drona - podaje RMF FM. Maszyna miała pojawić się w przestrzeni objętej zakazem lotów.
Zobacz wideo Policyjny dron zarejestrował lekkomyślne zachowanie pieszego na przejeździe kolejowym

"Żółty dron leciał w odległości około 50 metrów poniżej wysokości przelotowej. Jako rejon lotu drona wytypowano powiat myszkowski, gdzie prowadzone są poszukiwania sprzętu oraz jego operatora" - ustaliło RMF FM. Jak czytamy, samolot linii lotniczych Wizz Air, którego załoga zauważyła drona, bezpiecznie wylądował na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach.

RMF FM: Dron na lotnisku w Pyrzowicach. Kolejny niebezpieczny incydent

W sobotę na lotnisku Chopina w Warszawie dron minął o około 30 metrów lądujący samolot LOT-u. Pilot zgłosił wieży, że na wysokości 2000 stóp dron żółtego koloru przeleciał tuż nad podchodzącą do lądowania maszyną. W tym samym czasie do lądowania podchodził kolejny samolot, z Wrocławia. Kontroler ostrzegł załogę samolotu przed dronem, na co pilot odpowiedział, że widzi maszynę na wysokości 1800-2000 stóp i że jest ona wielkości szybowca.

Incydent na Lotnisku Chopina w Warszawie. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej potwierdza

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej potwierdza sobotni incydent. "Dron nie był widoczny na radarach, kontrolerzy nie wykryli go też podczas obserwacji wzrokowej. Podejście do lądowania było decyzją pilotów" - czytamy w komunikacie PAŻP. "Agencja zadziałała zgodnie z procedurami, o zdarzeniu poinformowała policję, kontroler wieżowy złożył raport w systemie zgłaszania zdarzeń lotniczych. Zgłoszenie zdarzenia - zgodnie z procedurami - zostało przekazane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Trwa wewnętrzne badanie zdarzenia" - czytamy.

Więcej o: