"Ojciec Kamilka został skatowany w więzieniu!". Uważaj! Tak oszuści próbują wyłudzić dane

Na Facebooku pojawiły się linki do rzekomego nagrania. Ma być na nim widoczne pobicie w więzieniu ojczyma Kamilka, skatowanego 8-latka z Częstochowy. Link przenosi do sfabrykowanych stron, które łudząco przypominają znane serwisy informacyjne. Oszuści w ten sposób próbują wyłudzić dane logowania do portali społecznościowych.
Zobacz wideo Morawska-Stanecka: Wypowiedzi Morawieckiego na temat kary śmierci to wykorzystywanie tragedii do zaostrzenia walki politycznej

Sprawa śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy wstrząsnęła całą Polską. Dawid B., ojczym chłopca, miał skatował dziecko po tym, jak zrzuciło jego telefon ze stołu. 27-letni mężczyzna polał Kamilka wrzątkiem, a następnie rzucił na rozgrzany piec. Chłopiec zmarł w szpitalu. Na temat Dawida B. oraz jego partnerki i matki Kamilka, która miała nie chronić swojego dziecka przed napastnikiem, wypowiedział się Kryminolog prof. Brunon Hołyst. - Ojczym i matka zmarłego Kamilka będą prześladowani w więzieniu, ponieważ przestępcy seksualni i dzieciobójcy należą do najniższej hierarchii wśród skazanych - powiedział ekspert. Teraz starają się to wykorzystać internetowi oszuści

"Ojciec Kamilka został skatowany w więzieniu!" to scam

Na Facebooku pojawiły się linki do sfabrykowanego artykułu o tytule "Ojciec Kamilka został skatowany w Więzieniu!" oraz z opisem "pracownik więzienia nagrał cały zajście! [WIDEO]. Ponadto osoby zamieszczające link dodają do niego własny opis pełen błędów (przykładowo: "Moze to nie pomoze Kamilkowi. ale ma za swoje.. Chlopaki wymeirzyli m ukar..") oraz komentarz w poście ("Udostepniajcie dopoki nagranie jest dostepne, niech wszyscy zobacza jaki spotkal go los"). 

Błędy w opisie nie muszą, ale mogą świadczyć (jak w tym przypadku) o tym, że jest to oszustwo. Warto jednak zwrócić uwagę na adres, do którego prowadzi link, który na Facebooku podawany jest pod zdjęciem i nad tytułem. W przypadku oszustw są to zazwyczaj długie i bełkotliwe nazwy portali. W powyższym przykładzie adres może się wydawać nieco mniej podejrzany, bo prowadzi do strony "UWAGA-24H.EU5.NET. Jak donosi portal zajmujący się dezinformacją demagog.org.pl, jest to jednak wciąż oszustwo, a odnośnik prowadził do strony udającej witrynę Wirtualnej Polski.

Demagog informuje, że "link odsyła do strony, która została stworzona przez przestępców w celu wykradzenia haseł do serwisów społecznościowych, aby w efekcie wyłudzać pieniądze od znajomych osób, których konta zostały przejęte. Ponadto portal wyjaśnia, że brakuje dowodów na to, aby w więzieniu skatowano ojczyma Kamilka. 

Więcej o: