To nie meteoryt, ani satelita. To chińska rakieta spektakularnie rozpadła się nad Polską

W nocy z czwartku na piątek na niebie w Polsce widoczne były dwa spadające równolegle obiekty. Były zbyt wolne na meteoryty, wiec podejrzewano deorbitację satelity. Ostatecznie okazało się, że za całe zamieszanie była odpowiedzialna chińska rakieta.
Zobacz wideo AI zmienia rynek pracy. Parysz: Nie inwestujmy w pierwszej kolejności w dane, tylko w ludzi

W piątek 23 czerwca pięć minut po północy na zachodzie Polski pojawił się obiekt, który przecinał niebo i zostawiał za sobą wyraźny, bardzo długi ogon. Obiekt podążał w kierunku północnym. "Długi i powolny przelot (kilkadziesiąt sekund), wyjątkowo długi ślad po spalaniu ciągnący się przez całe niebo, wyraźna fragmentacja - to wszystko bardzo mocno wskazuje na spalanie się sztucznego satelity" - pisał Karol Wójcicki, który prowadzi popularny blog "Z głową w gwiazdach". Dopiero z czasem okazało się, że to nie satelita, a chińska rakieta. 

Chińska rakiet przecięła polskie niebo

W piątek inny pasjonat astronomii Adam Hurcewicz, który prowadzi profil "O kosmosie i astronautyce" poinformował, że tajemniczy spadający obiekt to chińska rakieta. O godzinie 00:03 zaczęła spektakularna deorbitację nad Polską, w trakcie której rozszczepiła się na dwie części. 

"Obiekt przemieszczał się z południa na północ i zidentyfikowałem go jako 2018-002C = 43101 czyli chiński drugi stopień rakiety Chang Zheng 2D. Wyniosła ona 9 stycznia 2018 roku dwa satelity SUPERVIEW-1 03 i SUPERVIEW-1 04" - poinformował Hurcewicz. W komentarzach do postu dodaje, że to zdeorbitowała górna, krótsza część rakiety o wymiarach 10.9 x 3.35 metra. 

 

"Sprawdźcie nagrania przydomowych kamer, szczególnie jeśli mieszkacie we wschodniej lub zachodniej Polsce, skąd obiekt mógł być widoczny niżej nad horyzontem" - zachęca Wójcicki. 

Deorbitacje są celowym działaniem, które ma na celu sprowadzenie obiektów z orbity na Ziemię. Takie akcje, jak i trajektorie lotów satelitów, w tym Starlinków, można śledzić m.in. na stronie Satflare. Pod TYM adresem znajdziecie trasę rzeczonej rakiety

Więcej o: