Abonament RTV 2023. Kto może dostać wezwanie do zapłaty? RPO: Ustawę trzeba uszczelnić

- Bardzo wiele osób korzysta z radia lub telewizji, nie posiadając odbiornika. Nie są zobowiązane w świetle obecnego prawa do zapłaty abonamentu. I to budzi wątpliwości - uważa prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Kto w pierwszej kolejności może spodziewać się wezwania do zapłaty abonamentu RTV?

Zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich, ustawa abonamentowa w obecnym kształcie budzi "ogromne poczucie niesprawiedliwości". RPO już w zeszłym roku podkreślał w rozmowie z RMF FM, że konieczne są zmiany w prawie. - Chodzi o zmiany ustawodawcze, tę ustawę trzeba uszczelnić, żeby nie budziła poczucia niesprawiedliwości i żeby system egzekwowania abonamentu był skuteczny. Powinna być gwarancja, że płaci go każdy zobowiązany, w sposób powszechny i sprawiedliwy - powiedział.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

- Ta regulacja opiera się na domniemaniu obowiązku opłaty abonamentu w sytuacji, gdy się posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Natomiast bardzo wiele osób korzysta z radia lub telewizji, nie posiadając odbiornika. Nie są zobowiązane w świetle obecnego prawa do zapłaty abonamentu. I to budzi wątpliwości osób, które zgłaszają się do RPO - wyjaśnił Wiącek.

Ile wynosi abonament radiowo-telewizyjny w 2023 roku?

W ubiegłym roku opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosiła 7,50 zł miesięcznie, a za radiowo-telewizyjny 24,50 zł, czyli odpowiednio 90 i 294 zł.

Od stycznia 2023 roku abonament RTV wynosi:

  • za odbiornik radiowy - 8,70 zł miesięcznie, czyli 104,40 zł rocznie;
  • za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny - 27,30 zł miesięcznie, czyli 327,60 zł rocznie.

Kara za brak rejestracji odbiorników oraz niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność jego miesięcznej wysokości.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Osobami zwolnionymi z wnoszenia opłaty abonamentowej są:

  • osoby, które skończyły 75 lat;
  • osoby, które skończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia;
  • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do pracy bądź posiadające pierwszą grupę inwalidzką;
  • inwalidzi wojenni, wojskowi i osoby represjonowane w czasie PRL-u.

Abonament RTV. Kto może dostać wezwanie do zapłaty?

Jak podaje "Głos Wielkopolski", wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić. Wezwanie nie przyjdzie natomiast do osób, które w ogóle nie zarejestrowały odbiorników. "Nawet jeśli nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie poniosą żadnych konsekwencji, bo nie widnieją w kartotece Poczty" - czytamy.

Więcej o: