Nintendo Switch pomogło znaleźć porwaną nastolatkę. FBI namierzyło IP konsoli. 30 lat więzienia dla sprawcy

FBI wykorzystało konsolę Nintendo Switch do zlokalizowania 15-latki z Wirginii, która została uprowadzona ze swojego domu. Jak informują amerykańskie media, było to możliwe dzięki czujności jednej z koleżanek porwanej dziewczynki.

Sprawę porwanej nastolatki z Wirginii opisuje serwis ABC15. W styczniu 2022 roku 14-latka poznała 28-letniego Ethana Robertsa za pośrednictwem platformy Omegle. Po kilku dniach para przeniosła swą znajomość na Discorda oraz Snapchata. Wówczas Roberts miał zażądać od dziewczyny nagich zdjęć, sam również wysyłając jej swoje fotografie.

Zobacz wideo TOP Gadżet - sprawdzamy, jak działa Nintendo Switch Lite

3 sierpnia 2022 r. Roberts przebył niemal 3000 km ze swojego rodzinnego miasta Tolleson w Arizonie, a następnie uprowadził nastolatkę. Jak wynika z dokumentów sądowych, w czasie gdy dziewczyna przebywała w jego domu, mężczyzna zmuszał ja do robienia nagich zdjęć, które sprzedawał za pośrednictwem aplikacji Snapchat. 

Porwana nastolatka nie miała ze sobą telefonu komórkowego, dzięki któremu mogłaby skontaktować się z rodziną. Porywacz pozwolił jej jednak zabrać z domu przenośną konsolę Nintendo Switch. I to właśnie ona przyczyniła się do jej odnalezienia.

Nintendo Switch pomogło znaleźć porwaną nastolatkę. FBI namierzyło konsolę

Przez pierwsze dni od porwania FBI nie miało żadnego tropu, który w jakikolwiek sposób pomógłby w zlokalizowaniu dziecka. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy nastolatka uruchomiła konsolę Nintendo Switch, aby obejrzeć film na YouTubie i pobrać grę.

Wówczas jedna z koleżanek porwanej dziewczynki otrzymała na swojej konsoli powiadomienie, że jej profil pojawił się "online", o czym natychmiast poinformowała odpowiednie służby. Agenci federalni skontaktowali się z firmą Nintendo, a ta udostępniła im adres IP konsoli, który umożliwił odnalezienie dziewczynki i aresztowanie jej porywacza.

Frank Milstead, emerytowany szef Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Arizonie, w rozmowie z ABC15 podkreślił, że choć służby często wykorzystują cyfrowe ślady, aby zlokalizować przestępców i uprowadzone osoby, to jednak w tej konkretnej sprawie początkowo nikt o tym nie pomyślał. Milstead pochwalił koleżankę porwanej nastolatki, która - jak mówi były policjant - "okazała się na tyle czujna, aby powiedzieć: 'Hej zobaczcie, moja przyjaciółka, która zaginęła, jest online'".

Wszystko jest dziś podłączone do Wi-Fi i LTE . Telefon komórkowy, iPad, zegarek, cokolwiek to jest – możesz wykorzystać te urządzenia do zlokalizowania ludzi. Złoczyńcy muszą wiedzieć, że policja patrzy i że wszędzie zostawiasz cyfrowy ślad. Znajdziemy cię

- podkreśla Frank Milstead.

Ethanowi Robertsowi postawiono cztery zarzuty, w tym zwabienia nieletniego przez internet, transportu nieletniego oraz otrzymywania pornografii dziecięcej. Mężczyzna zawarł z sądem ugodę i otrzymał wyrok 30 lat pozbawienia wolności w więzieniu federalnym.

Więcej o: