Netflix blokuje współdzielenie kont już na całym świecie. Eksperyment się opłacił

Netflix rozpoczął blokowanie tzw. współdzielonych kont w Indiach i na wszystkich pozostałych rynkach, gdzie do tej pory nie zdecydował się na taki krok. Nie wszędzie jednak pozwala na opłacenie dodatkowego użytkownika. Dla tych, którzy nie mogą tego zrobić, platforma ma kontrowersyjną radę.

W tym roku Netflix postanowił wziąć się na poważnie za użytkowników, którzy współdzielą swoje konta z rodziną lub znajomymi, z którymi nie mieszkają. Początkowo platforma testowała różne sposoby na blokowanie współdzielonych kont, a w maju postanowiła wprowadzić takie rozwiązanie na sporej części rynków, w tym w Polsce.

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Netflix blokuje współdzielenie konta już na całym świecie

Teraz okazuje, że nowa strategia bardzo się Netfliksowi opłaciła, dlatego – jak donosi TechCrunch – włodarze platformy podjęli decyzję o rozszerzeniu jej na wszystkie kraje świata, w których Netflix jest obecny. W czwartek platforma zaczęła uniemożliwiać dostęp do filmów i seriali ze współdzielonych kont w Indiach i kilku ostatnich krajach, w których blokady nie wprowadzono wcześniej.

Firma przyznała przy okazji, że nie zamierza wprowadzać opcji opłacenia dodatkowego użytkownika w krajach, w których takiej opcji do tej pory nie wprowadzono. Netflix tłumaczy taką decyzję "niską penetracją (tych) rynków". W Polsce i niektórych innych państwach platforma umożliwia współdzielenie konta z dodatkową osobą spoza swojego gospodarstwa domowego za dodatkową opłatą (nad Wisłą jest to 9,99 zł miesięcznie). Netflix zachęca, aby w "poszkodowanych" krajach po prostu przenosić profile z "pożyczonych" kont na swoje własne.

W czwartek Netflix pochwalił się efektami decyzji o blokowaniu współdzielonych kont. Są one co najmniej zaskakująco dobre. I to pomimo że wielu użytkowników deklarowało ostatnio bojkot platformy. W ostatnim kwartale liczba subskrybentów zwiększyła się o 5,89 mln (do 238,39 mln), a przychody spółki wzrosły o 2,7 proc. (do 8,19 mld dolarów). W analogicznym okresie ubiegłego roku Netflix stracił niemal milion użytkowników.

Ostatnio udostępnił też narzędzie ułatwiające przenosiny całej historii aktywności na inne, stare konto - nawet jeśli dawno z niego nie korzystaliśmy. Aby to zrobić, wystarczy najechać kursorem na awatar swojego profilu i wybrać opcję "Przenieś profil". Gwoli przypomnienia, na razie najtańszy plan Netfliksa w Polsce kosztuje 29 zł (Podstawowy), średni 43 zł (Standard), a wyższy 60 zł (Premium). Wciąż jednak nie mamy dostępu do najtańszej opcji z reklamami, która dostępna jest m.in. w USA.

Więcej o: