Nowa wersja PlayStation 5 na horyzoncie. Pojawi się ważna zmiana. Może chodzić o PS5 Slim

Nowe plotki sugerują, że Sony planuje wyposażenie jednej z nowych wersji PlayStation 5 w inny, nieco nowocześniejszy procesor. To może oznaczać, że PS5 będzie działało ciszej i będzie generować niższe temperatury. Na horyzoncie jest też wersji Slim.

PlayStation 5 trafiło do sprzedaży w listopadzie 2020 roku i od tamtej pory doczekało się tylko jednej modyfikacji. Nowe plotki sugerują, że Sony niedługo wypuści odświeżoną wersję z innym procesorem, dzięki czemu konsola będzie działała nieco ciszej.

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Nowa wersja PlayStation 5. Ma działać ciszej

PlayStation 5 początkowo było produkowane z dostarczonym przez AMD APU w procesie technologicznym 7 nanometrów. Pod koniec 2022 roku do sklepów zaczęły trafiać konsole z nowocześniejszym APU 6 nm, a teraz - jak wynika z danych jednego z informatorów - Sony ma postawić na jeszcze nowsze APU wyprodukowane w procesie 5 nm.

Taki zabieg pozwoli Sony nieco przeprojektować wnętrze konsoli i być może obniżyć koszty produkcji. Przyniesie też jednak korzyści dla graczy. APU w nowym modelu będzie bowiem generowało niższe temperatury przy podobny poziomie wydajności, co oznacza, że układ chłodzenia PS5 będzie mógł pracować ciszej. Problem w tym, że jak na razie nie wiadomo, do której wersji konsoli trafi nowy układ.

Na horyzoncie jest PlayStation 5 Slim

PlayStation 5 wyposażone w nowe APU ma trafić do sklepów jeszcze przed końcem roku. Co ciekawe, w podobnym terminie (według plotek) ma trafić na rynek niezapowiedziane jeszcze PS5 w wersji Slim. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie z myślą o PS5 Slim szykowany jest nowy układ obliczeniowy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, wersja Slim będzie oferowana domyślnie w wersji cyfrowej, ale chętni będą mogli dokupić do niej zewnętrzny napęd. Slim będzie też mniejsza i lżejsza od standardowej konsoli, co dla części graczy ma spore znaczenie (PS5 było krytykowane za zbyt duży rozmiar).

Sony do tej pory oficjalnie niczego nie potwierdziło, ale wypuszczenie PS5 Slim byłoby dość naturalnym krokiem w ewolucji konsoli. Podobnie było bowiem w przypadku poprzedniej generacji, gdy wersje PS4 Slim oraz Pro trafiły na rynek trzy lata po premierze PlayStation 4, czyli jesienią 206 roku. PS5 Slim może trafić na rynek tuż przed najgorętszym, przedświątecznym okresem. Ewentualny debiut wydajniejszej wersji PS5 Pro nastąpi podobno nie wcześniej niż w drugiej połowie 2024 roku.

Więcej o: