Smartfon cię podsłuchuje? Wiemy, jak wyłączyć "szpiega", wystarczy zrobić jedną rzecz

Czy smartfony mogą nas podsłuchiwać? Choć pierwsza nasuwająca się odpowiedź brzmi "nie", nie jest to wcale takie oczywiste. Skąd algorytmy wiedzą, czego kupno akurat planujemy? W jaki sposób są w stanie odgadnąć nasze ulubione miejsca? Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi - personalizacja reklam.

Czasem możemy odnieść wrażenie, że nasze smartfony nas podsłuchują. Najczęściej myślimy o tym w sytuacjach, gdy proponowane nam reklamy dziwnym trafem mają związek z tym, o czym opowiadaliśmy znajomemu podczas rozmowy telefonicznej. Prawda leży jednak pośrodku i choć zdecydowaną większość informacji pozyskują one z naszej aktywności w aplikacjach, szansa, że zostaniemy nagrani, nie jest równa zeru.

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Skąd smartfony wiedzą o nas wszystko? Nie podsłuch, a zbieranie danych i personalizacja reklam

Podstawę dla personalizowania reklam stanowią dane pasywne gromadzone przez aplikacje zainstalowane na naszym urządzeniu. Przykładowo Facebook zbiera informacje na temat publikowanych i wyświetlanych przez nas postów, Google Maps zapamiętuje wyszukiwane lub odwiedzane przez nas lokalizacje, a wyszukiwarka hasła, które do niej wprowadzamy. Danych, które mogą zostać w ten sposób pozyskane, jest na tyle dużo, że dodatkowe nagrywanie nas nie jest już zazwyczaj potrzebne.

W większości przypadków aplikacje gromadzą nasze dane w celu podsuwania nam treści i reklam odpowiadających naszym potrzebom i zainteresowaniom. Zdarzają się jednak i takie, które pozyskują dla siebie tak szczegółowe informacje jak procent naszej baterii w telefonie czy kwestia podłączenia go do słuchawek. Właśnie z tego powodu ważne jest zapoznawanie się z regulaminem aplikacji oraz przeglądnięcie ustawień, w których można ograniczyć jej uprawnienia. Jeśli nie chcemy czuć się śledzeni, możemy również wyłączyć personalizowanie reklam, a w przeglądarce dokonywać regularnego usuwania plików cookies i cache.

Czy smartfony mogą nas podsłuchiwać? Jak się przed tym zabezpieczyć?

Rejestrowanie dźwięku przez smartfon bez naszej zgody nie jest jednak całkowicie niemożliwe. Jeśli korzystamy z funkcji Asystenta Google, który słucha naszych poleceń głosowych, możemy zostać przypadkiem przez niego nagrani. Ukryte przyzwolenie na rejestrowanie dźwięku z naszego mikrofonu, mogą mieć również niektóre podejrzane aplikacje. Jeśli obawiasz się o swoją prywatność w tym zakresie, wyłącz funkcję nagrywania audio w Asystencie Google. Pełną kontrolę nad tym, jakie aplikacje korzystają z dostępu do mikrofonu w twoim smartfonie, uzyskasz, wykonując poniższe kroki.

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Android:

  1. Otwórz ustawienia urządzenia.
  2. Wybierz opcję "Aplikacje" lub "Aplikacje i powiadomienia".
  3. Wybierz aplikację, której uprawnienia chcesz ograniczyć.
  4. Otwórz jej ustawienia.
  5. Przejdź do sekcji "Uprawnienia".
  6. Wyłącz opcję "Mikrofon".

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu IOS:

  1. Przejdź do ustawień urządzenia.
  2. Wybierz zakładkę "Prywatność i ochrona".
  3. Przejdź do sekcji "Mikrofon".
  4. Teraz możesz odznaczyć aplikacje, które żądały dostępu do twojego mikrofonu.
Więcej o: