Vectra i należąca do niej sieć Multimedia Polska wprowadziły do umów klauzule inflacyjne jesienią 2022 roku. To kontrowersyjne zapisy, pozwalające podwyższyć ceny abonamentu w czasie trwania umowy w oparciu o wskaźnik oficjalny inflacji. Zdaniem firm, które zdecydowały się na taki krok, to sposób na zabezpieczenie się przed kłopotami w sytuacji, gdy inflacja będzie przed długi czas utrzymywać się na wysokim poziomie.
Z zapisów klauzul inflacyjnych Vectra zdecydowała się skorzystać w styczniu br., podwyższając ceny o 14,4 proc. (zgodnie z odczytem inflacji GUS-u za 2022 rok). Opłaty wzrosły wtedy od kilku złotych w przypadku tańszych abonamentów do nawet 25-30 złotych w przypadku odbiorców, którzy zdecydowali się na najlepsze pakiety. Operator ponownie podwyższył ceny w lipcu br. (o 15 proc.), choć tym razem niekorzystna zmiana dotknęła tylko część klientów, którzy waloryzacją cen nie zostali objęci wcześniej. Nietrudno domyśleć się, że podwyżka cen w czasie trwania umowy nie wywoła uśmiechu na twarzach klientów Vectry.
Jak informują teraz Wirtualnemedia, zauważył to również UOKiK, bo do urzędu zaczęły już wpływać skargi na zachowanie operatora. Skargi otrzymuje również Urząd Komunikacji Elektronicznej. "Do UKE wpływają pytania od użytkowników usług dotyczące realizacji umów przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w tym również dotyczące kwestii związanych ze zmianami w zakresie cen za świadczone usługi. W ostatnich dwóch miesiącach było to kilka zgłoszeń" - napisała Klaudia Kieliszczyk, główny specjalista z Wydziału Komunikacji Biura Prezesa UKE w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl.
Zgłoszenia są oczywiście kierowane do UOKiK, który jest właściwym urzędem dla tego typu spraw. Wydaje się jednak, że oba urzędy niewiele mogą w tej kwestii zrobić, o ile klienci faktycznie podpisali takie klauzule przy zawieraniu umowy. Jak tłumaczyła Vectra w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, "wszyscy klienci byli informowani o obecności klauzuli waloryzacyjnej i jej znaczeniu podczas podpisywania nowych umów lub dokonywania zmian w aktualnych umowach".