"Anioł Śmierci" zlecił twoje zabójstwo? Oszuści wymyślili nowy sposób, aby wyłudzić pieniądze

Oszuści rozsyłają e-maile z groźbami śmierci, aby zastraszyć odbiorców i wyłudzić od nich pieniądze. Eksperci ostrzegają przed nową kampanią cyberprzestępców.
Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

CERT Polska, zespół, który działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), powołany w celu przeciwdziałania naruszaniu bezpieczeństwa w internecie, od pewnego czasu zajmuje się sprawą nowej kampanii oszustów, która ma na celu zastraszanie ludzi. Tym razem cyberprzestępcy zaczęli grozić swoim ofiarom śmiercią. 

Oszuści wymyślili nową metodę. Próbują zastraszyć ludzi

Metoda działania oszustów polega na rozsyłaniu mejli pod adresy ogólnie dostępne w internecie lub takie, które trafiły do sieci w wyniku wycieku danych. Oszuści zamieszczają w nich fałszywe informacje o zleceniu zabójstwa adresata, aby go zastraszyć. Zapewniają, że widzą jego każdy ruch - pisze PAP, która powołuje się na raport NASK. Eksperci podają przykład takiego e-maila. Jego nadawca, który przedstawia się jako "Anioł Śmierci", przekonuje, że otrzymał zlecenie zabójstwa odbiorcy. Wyjaśnia, że wykona "misję", jeśli nie otrzyma od niego pieniędzy. Przekonuje również ofiarę, że zgłoszenie sprawy na policję nie rozwiąże jego problemu.

Oszuści stosują w sieci bardzo różne metody. Swego czasu bardzo często podawali się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą również np. zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. Podejrzane wiadomości warto zgłaszać do zespołu CERT Polska poprzez stronę cert.pl lub na adres e-mail cert@cert.pl.

Więcej o: