Ukraińcy stworzyli buty przeciwminowe. Są tanie i działają, a powstają w drukarkach 3D

Ukraińscy inżynierowie stworzyli buty, które skutecznie chronią nogi żołnierzy w razie nadepnięcia na minę. Są zdecydowanie tańsze niż podobnie działające buty kupowane na Zachodzie, a powstają w drukarkach 3D.

Rosyjskie miny od początku wojny stanowią ogromny problem dla ukraińskich wojsk odzyskujących swoje tereny. To dlatego, że Rosjanie masowo zaminowują pola, lasy i drogi, zostawiając za sobą setki lub tysiące min na każdym kilometrze trasy. Sprzęt chroniący nogi (i życie) saperów rozminowujących teren stał się więc niezwykle cenny.

Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

Ukraina. Buty przeciwminowe z drukarki 3D

Ukraiński inżynier Ihor Jefimenko wraz ze swoimi współpracownikami wpadł więc na pomysł, aby rozpocząć produkcję butów przeciwminowych w warunkach bojowych. Wraz z firmą, której jest szefem wykorzystał do tego celu komercyjnie dostępne drukarki 3D, dzięki czemu mocno udało się obniżyć koszty produkcji. Jak opisuje w swoim materiale Radio Wolna Europa, para butów kosztuje 400 dolarów (ok. 1600 zł). 

 

Rozwiązanie ukraińskich inżynierów chroni żołnierzy przed dwoma typami min przeciwpiechotnych i - jak widać na filmie - są stosunkowo prostą, ale skuteczną konstrukcją. Nakładane są na tradycyjne buty żołnierzy i umożliwiają stosunkowo szybkie i wygodne założenie i zdjęcie ich z nóg. Mogą wytrzymać ewentualną eksplozję o ekwiwalencie ok. 200 kg.

Jak na razie firma Jefimenki wyprodukowała i sprzedała ukraińskiej armii 200 par butów o łącznej wartości ok. 80 tys. dolarów. Dzięki wykorzystaniu małej ilości materiałów potrzebnych do produkcji i znaczącemu usprawnieniu procesu produkcji firma będzie mogła jednak stworzyć jeszcze więcej par, które stopniowo będą trafiać do kolejnych oddziałów ukraińskich wojsk.

Więcej o: