PKO BP wprowadza zmianę dla klientów. Inne banki zrobią to samo. Chodzi o dokumenty

Klienci PKO Banku Polskiego mogą już skorzystać z elektronicznego dowodu na smartfonie podczas wizyty w placówce. Największy polski bank zaczął bowiem akceptować dokumenty w aplikacji mObywatel. W piątek dołączą do niego kolejne.

Zgodnie z ustawą od 14 lipca mDowód w aplikacji mObywatel jest równoważny z tradycyjnym, fizycznym dowodem osobistym. Przynajmniej w większość sytuacji, bo z apki wciąż nie skorzystamy w wybranych miejscach np. większości banków. Sytuacja jednak i tu wkrótce się zmieni. 

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą nam zadbać o środowisko

PKO Bank Polski zaczął akceptować aplikację mObywatel

Jako pierwsi aplikacją mObywatel do potwierdzania swojej tożsamości mogą się posługiwać klienci PKO Bank Polski. "Od dzisiaj nasi klienci wygodnie potwierdzą swoją tożsamość w oddziałach za pomocą mDowodu w aplikacji" - napisał w poniedziałek bank na portalu X.

Klienci, którzy będą chcą skorzystać z potwierdzenia tożsamości mDowodem, muszą zalogować się do aplikacji i zeskanować kod QR, który znajduje się przy stanowisku doradcy. Wtedy pracownik banku otrzyma potwierdzenie danych klienta. "Podczas wizyty w oddziale klient, który będzie chciał potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem aplikacji mObywatel 2.0 zostanie poproszony przez doradcę o zalogowanie się na swoim smartfonie do aplikacji, następnie zeskanowanie kodu QR, który udostępnimy na stanowisku doradcy. Po zeskanowaniu kodu doradca otrzyma w systemie potwierdzenie jego danych, dzięki czemu klient będzie mógł kontynuować obsługę" - tłumaczy bank w komunikacie.

Od piątku do banków już nie musisz zabierać portfela. Wystarczy smartfon

PKO BP wyjaśnia, że przy użyciu smartfona załatwimy w banku każdą sprawę i potwierdzimy tożsamość tak samo, jak dowodem osobistym i paszportem. Oczywiście musi być on wyposażony w nową wersję aplikacji mObywatel 2.0. Znajdujący się tam mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu fizycznego, ale osobnym, równoważnym dokumentem.

PKO BP wprowadziło takie rozwiązanie jako pierwszy bank, na kilka dni przed innymi. 1 września wchodzi bowiem w życie obowiązek akceptacji mDowodów, które obejmie wszystkie banki oraz firmy i instytucje finansowe w naszym kraju. Od września z aplikacji mObywatel nie będziemy mogli skorzystać jedynie podczas wyrabiania fizycznego dokumentu i podczas przekraczania granicy Polski (np. na lotnisku).

Więcej o: