USA nałożą kolejne sankcje na Huawei? Politycy nie wierzą, że Chińczycy sami zbudowali procesor

Przewodniczący amerykańskiej Izby Reprezentantów ds. Chin naciska na Departament Handlu, aby ten ukrócił możliwość eksportu technologii do firmy Huawei. To odpowiedź na opracowanie przez Huawei i chińską firmę SMIC własnego układu scalonego dla smartfonów.

Huawei zaprezentował przed kilkoma dniami nowy smartfon Mate 60 Pro. Urządzenie pokazano wyłącznie w Chinach i to bez szumnych zapowiedzi, ale na Zachodzie o smartfonie głośno jest z powodu napędzającego go procesora. Okazuje się, że chińskim firmom udało się opracować własny SoC - system na czipie.

Sercem Mate'a 60 Pro jest bowiem procesor Kirin 9000s, który - jak pisaliśmy we wtorek - Huawei miał opracować wspólnie z chińskim przedsiębiorstwem Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC). Według doniesień jest to pierwszy tak zaawansowany procesor z obsługą 5G stworzony w oparciu o chińskie rozwiązania technologiczne, stąd w prasie został okrzyknięty przełomowym.

Zobacz wideo Huawei Watch Buds, czyli zegarek rodem z Jamesa Bonda. Czy to ma sens? [TOPtech]

Amerykańska Izba Reprezentantów zakazać eksportu technologii do Huawei

Sprawa zrobiła się na tyle głośna, że zainteresowali się nią amerykańscy politycy. Jak pisze Reuters, Mike Gallagher, przewodniczący komisji ds. Chin, działającej w ramach Izby Reprezentantów USA zaapelował do amerykańskiego Departamentu Handlu o wprowadzenia całkowitego zakazu eksportu wszystkich dóbr do Huawei i SMIC. Jak stwierdził, zainstalowany w telefonach Huawei nowy chip może naruszać ograniczenia handlowe nałożone (jeszcze w 2019 roku) przez USA.

Gallagher uważa, że chiński chip nie mógł zostać wyprodukowany bez amerykańskiej technologii, w związku z czym firma SMIC, pomagając Huawei, mogła naruszyć przepisy Departamentu Handlu USA. "Ten chip prawdopodobnie nie mógłby zostać wyprodukowany bez technologii amerykańskiej, w związku z czym firma SMIC mogła naruszyć przepisy Departamentu Handlu - zasadę Foreign Direct Product. Nadszedł czas, aby zakończyć cały eksport technologii z USA do Huawei i SMIC i jasno pokazać, że każda firma, która lekceważy amerykańskie prawo i podważa nasze bezpieczeństwo narodowe, zostanie odcięta od naszej technologii" - napisał Gallagher w swoim oświadczeniu.

Gwoli przypomnienia, zgodnie z amerykańskimi sankcjami, firmy amerykańskie (lub powiązane z USA) nie mogą współpracować z Huawei, w tym sprzedawać chińskiej firmie swoich produktów i technologii. Prawo to odbiło się, chociażby na odcięciu smartfonów Huawei od usług Google, ale również zmusiło Huawei do porzucenia linii własnych procesorów HiSilicon Kirin, które korzystały z zachodnich rozwiązań technologicznych i były budowane przez tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC. Nagły powrót Kirinów najwyraźniej mocno niepokoi amerykańskich polityków.

Ewentualna współpraca amerykańskich firm z Huawei może odbywać się jedynie po uzyskaniu odpowiedniej licencji amerykańskich władz. Huawei został umieszczony na czarnej liście USA w maju 2019 roku ze względu na obawy o "bezpieczeństwo narodowe" USA, a firmę SMIC dodano do listy w grudniu 2020 roku z powodu domniemania, że może ona przekazać zaawansowaną technologię chińskiemu wojsku. Jak pisze Reuters, dzięki wspomnianym licencjom amerykańskie firmy wciąż jednak zarabiają miliardy na sprzedaży produktów do Huawei i SMIC, a przede wszystkim drugiej z tych firm.

Co wiadomo na temat nowego procesora Huawei o SMIC?

Chip Kirin 9000s miał zostać zbudowany w 7-nanometrowym procesie technologicznym w oparciu o rozwiązania SMIC i nie ustępuje wydajnością serii Snadragon 8 od Qualcomma. Umożliwia też łączność z siecią 5G, co z kolei jest kluczową informacją dla osób, które zdecydują się kupić smartfon chińskiego giganta. Z testów, które chińscy konsumenci wrzucali do sieci, wynika, że Mate 60 Pro jest w stanie zaoferować transfer danych przekraczający możliwości typowych smartfonów z 5G - donosił wcześniej Reuters.

O ile Huawei poradził sobie ze zbudowaniem niemal od podstaw własnego, odseparowanego od usług Google ekosystemu i sklepu z aplikacjami (Huawei AppGallery), o tyle właśnie brak 5G był dotychczas jedną z największych bolączek nowych smartfonów firmy. Wydaje się więc, że Huawei po latach może wreszcie produkować smartfony z wykorzystaniem autorskich chipów obsługujących 5G, nie zważając już na amerykańskie sankcje.

Więcej o: