Apple Watch Series 9 już oficjalnie. Dostał nowe "serce". Jest też Watch Ultra 2. Kosztuje fortunę

Daniel Maikowski
Apple zaprezentował kolejną generację zegarka Apple Watch. Został on wyposażony w układ S9, który ma przełożyć się na wzrost wydajności urządzenia. Zobaczyliśmy także następcę Apple Watcha Ultra 2.

Osoby, które liczyły na to, że nowe zegarki Apple otrzymają odświeżony design, będą musiały obejść się smakiem. Wzornictwo pozostało w zasadzie bez zmian. Tych nie brakuje jednak w samym "sercu" urządzenia.

Zobacz wideo Ten sprzęt poraża wydajnością (i ceną). Co potrafi nowy MacBook Pro? [TOPtech]

Apple Watch Series 9. Zegarek Apple dostał nowe "serce"

Apple Watch Series 9 otrzymał bowiem zupełnie nowy układ SiP S9, który został wyposażony w aż 5,6 mld tranzystorów. Nowy procesor to także nowe funkcje, w tym zaimplementowany bezpośrednio w zegarku zaawansowany mechanizm rozpoznawania mowy. W uproszczeniu Siri, czyli głosowy asystent Apple, nie musi już łączyć się z chmurą, aby komunikować się z użytkownikiem. 

Po raz pierwszy w historii zegarków Apple Watch zapytania do Siri mogą być przetwarzanie na urządzeniu. W przypadku zapytań niewymagających łączności z internetem, jak rozpoczynanie treningu lub nastawianie minutnika, Siri nie potrzebuje sieci komórkowej ani Wi-Fi, dzięki czemu udziela odpowiedzi szybciej i są one bardziej trafne

- tłumaczy Apple.

Pojawiły się też nowe gesty. Przykładowo, wystarczy, że dwukrotnie stukniemy palcem wskazującym w kciuk, a Apple Watch odbierze połączenie przychodzące lub je zakończy. Ten i podobne gesty możemy samodzielnie dostosować do naszych potrzeb.

Apple Watch Series 9Apple Watch Series 9 Apple

Obsługa nowego gestu dwukrotnego stuknięcia jest możliwa dzięki szybszemu systemowi Neural Engine, który przetwarza dane z akcelerometru, żyroskopu i optycznego czujnika tętna, wykorzystując nowy algorytm oparty na samouczeniu maszyn

- dodaje Apple.

Apple Watch Series 9 otrzymał też jaśniejszy wyświetlacz. Apple chwali się, że jasność maksymalna sięga teraz 2000 nitów - to dwukrotnie więcej niż w przypadku poprzedniej generacji zegarka. 

Pojawiła się nowa wersja kolorystyczna - różowa. Poza tym, Apple podkreśla, że Apple Watch Series 9 jest pierwszym zegarkiem, którego produkcja odbywa się wyłącznie w oparciu o czyste źródła energii.

Apple Watch Series 9Apple Watch Series 9 Apple

Apple Watch Series 9 będzie dostępny w sprzedaży od 22 września w cenie od 2 249 złotych. 

Apple Watch Ultra 2. Jeszcze bardziej premium?

Podczas konferencji w Cupertino Apple zaprezentował również kolejną generację Apple Watch Ultra, czyli swojego najbardziej zaawansowanego, a zarazem najdroższego zegarka. W tym przypadku, również trudno mówić o większych zmianach w konstrukcji i designie urządzenia.

Jest za to wspomniany wcześniej układ SiP S9, obsługa gestów i wyświetlacz z oszałamiającą wręcz jasnością maksymalną na poziomie do 3000 nitów Pojawiła się też nowa tarcza - Modular Ultra.

Apple Watch Ultra 2Apple Watch Ultra 2 Apple

Apple Watch Ultra 2 został również wyposażony w nowy, 4-rdzeniowy system Neural Engine, który w porównaniu z pierwotnym Apple Watch Ultra nawet dwukrotnie szybciej przetwarza zadania oparte na samouczeniu maszyn.

Zegarek Apple Watch Ultra 2 zaprojektowano z myślą o warunkach ekstremalnych i przetestowano w największym zakresie wysokości nad poziomem morza spośród wszystkich produktów Apple: od 500 metrów poniżej poziomu morza aż po 9000 metrów, by był w stanie towarzyszyć użytkownikom we wspinaczce nawet na najwyższe szczyty świata.

 - chwali się Apple. 

Nowością jest również funkcja "Znajdowanie dokładne". Wykorzystuje ona czip Ultra Wideband do precyzyjnego namierzenia iPhone'a lub innego zagubionego urządzenia Apple. 

Apple Watch Ultra 2Apple Watch Ultra 2 Apple

Największe rozczarowanie? Zdecydowanie bateria. Wbudowany akumulator umożliwi ten sam czas pracy na jednym ładowaniu, co w przypadku ubiegłorocznego modelu. A jeśli na coś w przypadku zegarków Apple narzekać można, to właśnie na ich dość przeciętne baterie. 

Apple Watch Ultra 2 trafi do sprzedaży 22 września w cenie od 4 499 złotych.

Czytaj też:

Więcej o: