Google szykuje niezwykłą zmianę w Chrome. Przeglądarka ma blokować możliwość śledzenia

Google pracuje nad zupełnie nową kartą z funkcjami blokującymi śledzenie w przeglądarce Chrome - wynika z doniesień serwisu Window Latest. Dzięki temu użytkownicy mają dostać lepszą ochronę swojej prywatności w internecie.

Nie jest żadną tajemnicą, że niemal każda strona internetowa, serwis społecznościowych czy platforma zakupowa zbiera ogrom danych na temat odwiedzających je internautów. Dzięki temu może przede wszystkim zaproponować bardziej skuteczne, bo spersonalizowane reklamy.

Zobacz wideo

Google chce walczyć ze śledzeniem? Chrome dostanie niezwykły pakiet funkcji

Najwyraźniej firma Google (która sama przecież opiera swój biznes na reklamach) postanowiła coś z tym faktem zrobić. Jak pisze Windows Latest, w przeglądarce Chrome ma pojawić się zupełnie nowa sekcja, która zbierze w jednym miejscu wszystkie funkcje zapobiegające śledzeniu nas w internecie. Zakładka ma dostać nazwę Tracking Protection (czyli Ochrona przed Śledzeniem) i została już zauważona we wczesnej wersji przeglądarki Chrome.

Nowa karta pozwoli użytkownikowi wybrać własny poziom ochrony w zależności od potrzeb. Pojawi się m.in. tryb standardowy (bez ochrony), niestandardowy (z samodzielnie wybranym poziomem zabezpieczeń) oraz przycisk Do Not Track (Przestań śledzić). W zakładce Tracking Protection ma znaleźć się kilka różnych narzędzi blokujących śledzenie, których działania jak na razie nie znamy.

Wiadomo jedynie, że jedną z nowości będzie blokowanie plików cookies zbieranych przez strony trzecie, czyli podmioty, które nie są administratorami witryny, którą właśnie przeglądamy. Zdaniem ekspertów tak zbierane pliki są zagrożeniem dla prywatności, bo umożliwiają śledzenie całego ruchu w internecie (a nie tylko na danej stronie).

Zmiany mają trafić do Chrome w bliżej nieokreślonej przyszłości. Będą dostępne w wersjach przeglądarki na systemy Windows, macOS i Android. Windows Latest pisze jeszcze, że Google pracuje już nad nowym trybem incognito, który ma zaoferować większy stopień prywatności. Szczegółów na razie jednak nie znamy.

Więcej o: