W Fortnite miliony dzieci kupiły dodatki bez zgody rodziców. Wielka kara dla Epic Games. Będzie zwrot pieniędzy

Epic Games będzie musiało zapłacić 520 milionów dolarów, z czego prawie połowa trafi do klientów. To finał głośnej sprawy dotyczącej mikropłatności w grze Fortnite. Dodatki do gry kupiły miliony dzieci bez wiedzy i zgody swoich rodziców.

Decyzja jest konsekwencją ugody, jaką firma Epic Games podpisała z Federalną Komisją Handlu (FTC) pod koniec 2022 roku. Amerykański urząd zarzucił twórcom Fortnite nieprzepisowe nakłanianie graczy do dokonywania "niezamierzonych zakupów" - pisze agencja AP. Ale w całej sprawie kością niezgodny była też prywatność graczy.

Zobacz wideo Powrót asasynów i horror inspirowany prozą Stephena Kinga. Na jakie gry czekamy w 2023 roku? [TOPtech]

Fortnite. 245 mln dolarów trafi do graczy (lub ich rodziców). Pieniądze dostać może 37 mln ludzi

Amerykańscy regulatorzy zaczęli powiadamiać mailowo ponad 37 mln osób, które zostały zakwalifikowane do odbioru odszkodowania za dokonanie przypadkowych zakupów w grze Fortnite. W ramach ugody Epic Games wypłaci bagatela 520 mln dolarów kary, a prawie połowa kwoty trafi właśnie do poszkodowanych graczy. Osoby zainteresowane odszkodowaniem będą jednak musiały do 17 stycznia przyszłego roku zgłosić się do FTC.

Gwoli przypomnienia, amerykański urząd uznał, że kupowanie wirtualnej waluty używanej w grze oraz wirtualnych przedmiotów, które mają pomóc w rozgrywce, było zwyczajnie zbyt łatwe. Dodatkowo wydawca miał stosować nielegalne praktyki, mające nakłaniać graczy do zakupu. W efekcie przynajmniej część z nich dokonała transakcji przez pomyłkę lub nieświadomie. Co gorsza, w wielu przypadkach karty kredytowe obciążały dzieci, kupujące dodatki w Fortnite bez wiedzy i zgody swoich rodziców. FTC uznało też, że Epic Games zbierało dane osobowe wszystkich graczy, w tym również dzieci w wieku poniżej 13 lat. Robienie tego bez zgody rodziców jest złamaniem przepisów FTC.

W związku z tym ugoda została podzielona na dwie części. Prawie połowa łącznej kwoty, czyli 245 mln dolarów trafi do osób, które dokonały nieświadomych zakupów w Fortnite. To gracze, którzy w okresie od stycznia 2017 r. do września 2022 r. dokonali przypadkowego zakupu oraz osoby, których dzieci w okresie od stycznia 2017 r. do listopada 2018 r. wykonały płatności w grze bez ich wiedzy. Dodatkowo do odszkodowania kwalifikują się ci, których konto w Fortnite zostało zablokowane po tym, jak złożyli reklamację w banku, który wystawił kartę kredytową (użytą do niechcianych transakcji). Łącznie chodzi o ponad 37 mln osób.

Pozostała część kwoty, czyli 275 mln dolarów to uzgodniona między stronami kara za zbieranie danych osobowych najmłodszych graczy bez wiedzy i zgody ich rodziców. Jest to najwyższa kara w historii, jaką kiedykolwiek nałożono za złamanie przepisów amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu - pisze agencja AP. W grudniu ubiegłego roku Epic Games wdrożyło też dodatkowe zabezpieczenia, które mają uchronić graczy przed dokonywaniem przypadkowych zakupów. W 2022 roku FTC doprowadziło też do dokonania zwrotów środków na łączną kwotę ponad 392 mln dolarów.

Więcej o: