Nowe oszustwo w sieci. Przestępcy rozsyłają maile. Podszywają się pod UPC

Zespół CERT Polska ostrzega przez nowym atakiem phishingowym skierowanym do (byłych) klientów UPC Polska. Cyberprzestępcy najwyraźniej liczą na to, że klienci nie zauważyli, że marka została niedawno wchłonięta przez Play.

Codziennie pojawiają się nowe oszustwa, których celem jest wyciągniecie od nas wrażliwych danych lub pieniędzy. Tym razem zespół CERT Polska wykrył nową kampanię phishingową skierowaną w klientów UPC Polska. A właściwie Play, bo pierwsza z tych marek już nie istnieje.

Zobacz wideo

Dostałeś takiego maila? Nie loguj się do Poczty UPC. To oszustwo

Jak piszą eksperci, klienci UPC otrzymują e-maile, w których nadawca podszywa się pod administrację serwisu Poczta UPC. Cyberprzestępcy nakłaniają w wiadomościach do wykonania "aktualizacji", która ma podnieść poziom bezpieczeństwa konta oraz zapewnić szybszą i bardziej efektywną obsługę. 

Tradycyjnie do wiadomości dołączony jest link, który prowadzi do spreparowanej strony oszustów. Witryna wykorzystuje logotyp spółki UPC Polska i prosi o zalogowanie się do serwisu. Podając w odpowiednich polach login i hasło, oddajemy je cyberprzestępcom. Przejęte konta pocztowe są potem wykorzystywane do dalszych działań, np. innych oszustw.

Ta kampania phishingowa nie jest wyszukana i próbuje wykorzystać nieuwagę użytkownika. Warto pamiętać, że administratorzy serwisów (np. poczty e-mail) nigdy nie wysyłają linków, kierujących do stron zewnętrznych. I szczególnie nie robią tego pod pretekstem "podniesienia poziomu bezpieczeństwa" lub rzekomego niedopuszczenia do zablokowania konta (często wykorzystywany przez oszustów motyw).

To oszustwo jest jednak o tyle ciekawe, że liczy na zupełną niewiedzę potencjalnych ofiar. Marka UPC Polska wraz z końcem sierpnia całkowicie zniknęła z rynku, zmieniając się w Play (obie spółki należały do tego samego operatora - P4). Obecny wygląd serwisu Poczta UPC różni się nieco od tego wykorzystywanego w oszustwie i pod logo UPC znajduje się jeszcze wyraźny baner Play.

Więcej o: