Szwajcarski gigant zamyka fabrykę i zwolni załogę w Polsce. A w Szwecji szykuje wielką inwestycję

Szwajcarski koncern ABB zapowiada zamknięcie fabryki w Polsce i zwolnienie jej pracowników. Tymczasem w Szwecji planuje wielką inwestycję za 280 milionów dolarów.
Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Akcje na GPW są wciąż tanie i warto w nie inwestować długoterminowo

Koncern ABB ze Szwajcarii ogłosił inwestycję o wartości 280 miliona dolarów, której celem jest rozszerzenie swojego zasięgu produkcyjnego w Europie oraz budowa nowego, najnowocześniejszego europejskiego kampusu ABB Robotics w Västerås w Szwecji. "Kampus będzie pełnił funkcję centrum oferty ABB Robotics w Europie, zapewniając klientom roboty współpracujące i przemysłowe wyposażone w sztuczną inteligencję, a także rozwiązania cyfrowe wspierające elastyczną automatyzację" - czytamy w komunikacie ABB. Nowy kampus o powierzchni 65 tys. metrów ma zostać otwarty na koniec 2026 roku. Obiekt zatrudni ok. 1,3 tys. pracowników.

Szwajcarski koncern inwestuje w Szwecji i Chinach. Dyrektor generalny ABB: Wierzymy, że Chiny będą mocne

"Po ważnych inwestycjach w Chinach i USA, nowy zakład w Szwecji wzmocni nasze możliwości w obsłudze naszych klientów w Europie za pomocą produktów wytwarzanych lokalnie na rozwijającym się rynku" - skomentował Björn Rosengren, dyrektor generalny ABB, cytowany w komunikacie sprzed kilku dni. Nowy kampus pozwoli zwiększyć moce produkcyjne koncernu o 50 procent. "Po ukończeniu kampusu, ABB zainwestuje 450 mln dolarów w swoje trzy zakłady robotyki, w tym w swoją megafabrykę w Szanghaju, która zaopatruje klientów w Azji oraz zakład w Auburn Hills obsługujący rynki w obu Amerykach" - podaje firma.

- Zapewne są firmy, szczególnie amerykańskie, które wahają się przed inwestowaniem w Chinach i być może zamiast tego robią to w innych krajach azjatyckich. Wierzymy, że Chiny będą mocne, nawet jeśli będą to bardziej Chiny dla Chin, a nie Chiny dla świata - skomentował Björn Rosengren, dyrektor generalny ABB w rozmowie z Agencją Reutera.

Szwajcarski gigant ABB zamyka fabrykę w Polsce. Pracę może stracić 600 osób

Tymczasem, jak pisaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, szwajcarski koncern z końcem 2024 roku zamierza wygasić produkcję w fabryce aparatów elektrycznych niskich napięć w Kłodzku. "Decyzja podyktowana jest zmieniającymi się potrzebami klientów i nie ma nic wspólnego z oceną pracy lokalnego zespołu, który w całym procesie otrzyma kompleksowe wsparcie" - wskazała firma ABB. Fabryka w Kłodzku zatrudnia około 600 osób. Koncern ABB wyjaśnił, że pozostaje zaangażowany w swój biznes i obsługę klientów w Polsce oraz we współpracę z lokalnymi dostawcami. Zapewnił również, że utrzymuje pełen zakres działalności w Polsce, łącznie z kompetencjami badawczo-rozwojowymi. Pracownicy będą otrzymywać wypowiedzenia zgodnie z harmonogramem wygaszania poszczególnych linii produkcyjnych do grudnia 2024 roku.

ABB to szwajcarski koncern technologiczny, który zatrudnia ok. 105 tys. pracowników w niemal 100 krajach świata. Natomiast w Polsce zatrudnia blisko 5 tys. pracowników w kilkunastu lokalizacjach. Spółka posiada siedzibę w Warszawie.

Więcej o: