Koniec ery. Szef PlayStation odchodzi z firmy po 30 latach. Jim Ryan chce spędzić czas z rodziną

Jim Ryan ogłosił rezygnację z funkcji prezesa Sony Interactive Entertainment. Od 1 marca 2024 na tym stanowisku zastąpi go Hiroki Totoki. Swoją decyzję o przejściu na emeryturę Ryan tłumaczy względami rodzinnymi.

Jako pierwszy informację o odejściu Jima Ryana z SIE przekazał Jason Schreier, dziennikarz Bloomberga. Później potwierdził ją sam zainteresowany, który poinformował, że po blisko 30 latach pracy dla japońskiego koncernu przechodzi na emeryturę. 

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]
Jak zapewne widzieliście w dzisiejszych wiadomościach, ogłosiłem decyzję o przejściu na emeryturę po prawie 30 latach pracy w Sony Interactive Entertainment. Nie podjąłem tej decyzji pochopnie i wciąż kocham SIE oraz naszą społeczność, ale ostatnio coraz trudniej było mi znaleźć równowagę między domem w Wielkiej Brytanii a pracą w Stanach Zjednoczonych

napisał Jim Ryan w oświadczeniu opublikowanym przez SIE.

Ryan podkreślił, że był zaszczycony mogąc kierować firmą tworzącą produkty "które wpływają na życie milionów ludzi". Podziękował również za wsparcie ze strony społeczności graczy.

Od początku mojego pobytu w Europie było jasne, że Sony stworzyło coś wyjątkowego. Kilka pokoleń później wciąż jestem zdumiony ekscytacją i pasją społeczności PlayStation. To dzięki wam byliśmy w stanie wprowadzać innowacje i dostarczać jeszcze lepsze wrażenia. Od 1994 roku kolejne pokolenia graczy inspirowały nas do bycia lepszymi, do przesuwania granic, a efekty były niesamowite.

- zakończył swój pożegnalny list.

Swoją pracę w Sony Interactive Entertainment. Jim Ryan zakończy w marcu 2024 r. Od 1 kwietnia zastąpi go Hiroki Totoki, który zostanie mianowany tymczasowym szefem SIE. Jednocześnie firma rozpoczęła  poszukiwania nowego dyrektora generalnego.

Wprowadził na rynek PlayStation 5, wcześniej uwierzył w polski rynek

Jim Ryan z Sony związany był od 1994 roku, czyli niemal od momentu, w którym na rynek trafiła pierwsza generacja konsoli PlayStion. Swoją karierę zaczął w europejskim oddziale SIE. Jako jego szef, miał swój udział w popularyzacji japońskiej konsoli na polskim rynku. Przeznaczył spore środki na rozwój polskiego oddziału firmy - czego efektem było m.in. pojawienie się pierwszych gier z polskim dubbingiem na konsole PlayStation. 

W 2019 roku Ryan zastąpił Johna (Tsuyoshi) Koderę na stanowisku dyrektora generalnego SIE. Jako szef globalnego oddziału PlayStation uczestniczył m.in. we wprowadzeniu na rynek najnowszej generacji konsoli, czyli PlayStation 5. Premiera PS5 okazała się wielkim sukcesem finansowym.

W ostatnim czasie Ryan był jednym z bohaterów sądowej batalii pomiędzy Microsoftem i amerykańską Federalną Komisją Handlu, która dotyczyła przejęcia koncernu Activision Blizzard. Szef PlayStation był jedną z osób, która najgłośniej domagała się zablokowania tej transakcji, argumentując, że może ona uczynić z Microsoftu monopolistę na rynku gier, co stworzy zagrożenie dla jego konkurentów.

FTC starcie z Microsoftem jednak przegrała i wszystko wskazuje na to, że firma z Redmond w najbliższym czasie sfinalizuje wartą niemal 70 mld dolarów fuzję z Activision Blizzard. 

Więcej o: